Çfarë po ndodh në Detin e Zi, a po e braktis flota ruse Krimenë?

03 prill 2024 | 00:15

Flota ruse e Detit të Zi pothuajse e ka braktisur Krimenë, duke lënë vetëm një anije luftarake “humbëse” të aftë për të gjuajtur raketa.

Forcat e Kievit pretendojnë se kanë fundosur një të tretën e anijeve luftarake ruse në pak më shumë se dy vjet luftë, në një goditje të rëndë për aftësinë ushtarake të Moskës.

Ukraina nuk ka një marinë tradicionale – anijet e saj u kapën kryesisht gjatë aneksimit të Krimesë – por flota e saj e anijeve me drone ka bërë kërdi, raporton skynews.

Zëdhënësi i marinës ukrainase, Dmytro Pletenchuk tha për mediat lokale se të gjitha anijet luftarake ruse të afta për të gjuajtur raketa lundrimi janë zhvendosur – “përveç një humbësi që nuk ka gjuajtur ende një raketë të vetme”.

Ndërkohë, një ish-komandant amerikan argumenton se Ukraina po merr kontrollin e Detit të Zi dhe se ka filluar rrethimi i Krimesë.

Ndryshe, Rusia kishte aneksuar gadishullin e Krimesë në vitin 2014.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ekrem Imamoglu, rivali kryesor politik i Reccep Tayip Erdogan arriti…