Chelsea eliminon Realin

05 maj 2021 | 23:10

Chelsea e ka eliminuar Real Madridin për t’u kualifikuar në finale të Ligës së Kampionëve. Blutë, në finale do të përballen me Manchester Cityn, do të jetë finale tërësisht angleze.

Chelsea i ka dhënë shkollë futbolli Real Madridit duke e mundur 2-0 në sfidën e kthimit në “Stamford Bridge”, për t’u kualifikuar në finale të Ligës së Kampionëve.

Blutë ishin më kërkues që në minutën e parë, ani pse edhe Reali kishte shanset e veta.

Timo Werner realizoi për 1-0 në minutën e 28-të, pas një topi të kthyer nga shtylla pas goditjes së Havertz, që i zuri në ‘gjumë’ mbrojtjen e Realit.

Në pjesën e dytë, derisa Reali po e kërkonte golin e barazimit, linin  shumë hapësira në mbrojtje, por futbollistët e Chelseat gabonin, megjithatë vetëm deri në minutën e 85’, kur Mason Mount realizoi për 2-0.

Kështu, Chelsea e mundi me rezultat të përgjithshëm 3-1 për t’u kualifikuar në finale ku do të përballen me Manchester Cityn e Pep Guardiolës.

“Heroina e pashme zë vendin e babait dhe mposht turqit”,…