Çmimet e karburanteve në Britani të Madhe në nivelet më të larta që nga 2013-ta

19 tetor 15:01

Çmimi i karburanteve kanë arritur pothuajse nivelin më të lartë të regjistruar ndonjëherë në Britaninë e Madhe.

Sipas të dhënave të Qeverisë, kjo është rritja më e shtrenjtë që nga marsi i 2013-së.

“Çmimi mesatar i një litri karburant ishte dje 1.39 funta. Kjo është shifra më e shtrenjtë që nga marsi 2013”, deklaroi Departamenti i Biznesit, Energjisë dhe Strategjisë Industriale (RAC).

Këto çmime janë rritur me më shumë se 26 centë për litër në 12 muajt e fundit duke shtuar 14 centë në koston e karburantit të një makine familjare me 55 litra.

RAC ia atribuoi rritjen e çmimeve të benzinës disa faktorëve duke përfshirë rritjen e kostos së naftës dhe ndikimin e TVSH-së.

Ndërkohë çmimi mesatar i një litri naftë të hënën ishte 1.43 funta, një rritje më shumë se 2.5 centë nga një javë më parë.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Të gjithë tenistët që nuk kanë kryer vaksinën anti-Covid nuk…