Daut Haradinaj: Aktakuza ndaj Thaçit dhe Veselit, puro politike dhe tendencioze, do të dalë e dështuar

24 qershor 2020 | 19:27

Ish-komandanti i UÇK-së nga zona e Dukagjinit, Daut Haradinaj ka reaguar pas aktakuzave të propozuara për Thaçin e Veselin.

Haradinaj ka thënë se ky është shumë lajm i keq, mirëpo se pret që Thaçi e Veseli të dalin edhe më të fortë nga kjo betejë.

“Natyrisht që është lajm tepër i keq, por është rast tepër i pakjartë sepse s’kemi dëgjuar se prokuroria publikon aktakuzën para konfirmimit. Është për t’u shqetësu edhe për vet kohën kur publikohet kjo aktakuzë. Kjo nuk është praktikë e njohur në drejtësinë ndërkombëtare. Aktakuza po tenton një gjykim publik. Gjykata është vet politike. Pra kur dihet se është paraparë një takim në Shtëpinë e Bardhë, aktakuza është politike dhe tendencioze. Aktakuza e ka devalvuar peshën e një zhvillimi të tillë. Ne do të jemi të vendosur, dhe besoj që Thaçi e Veseli do ta fitojnë këtë betejë dhe do të dalin edhe më të fortë”, ka thënë ai për Klan Kosovën.

Madje ai ka pasur edhe një cilësim për ata që i janë gëzuar këtij lajmi.

“Gjithmonë ka pas zëdhënës të Millosheviqit, dhe do të ishte mirë që ata me pas shku me Millosheviqin”, ka shtuar Haradinaj.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka folur për akuzat…