Delegimi i Cakajt, reagon presidenti Meta

23 janar 13:55

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka reaguar pas delegimit të Gent Cakajt si ministër i Jashtëm i Shqipërisë.

Ai ka deklaruar se presidenti nuk komenton aktet e organizimit të brendshëm të ekzekutivit apo ministrive.

“Unë si president i Republikës respektoj Kushtetutën dhe i kam shumë të qarta kompetencat e mia se cilit institucion mund t’i delegoj autoritetin kushtetues për të lidhur marrëveshjet ndërkombëtare në emër të Republikës së Shqipërisë”, ka thënë Meta.

/Epoka e re/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në takimin e nivelit të lartë për mekanizmin e rasteve…