Drejtori i CIA-s nën hetime për çështjen ruse në SHBA

24 janar 16:01

Drejtori i CIA-s, Mike Pompeo, është marrë në pyetje nga zyra e këshilltarit të posaçëm që heton ndërhyrjen e dyshuar të Rusisë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 dhe marrëveshjet e mundshme me fushatën e Presidentit Donald Trump.

Ky raportim vjen një ditë pasi Departamenti i Drejtësisë tha se zyra e këshilltarit të posaçëm Robert Mueller e pyeti prokurorin e përgjithshëm Jeff Sessions javën e kaluar, një hap i rëndësishëm në një hetim që e ka lënë në hije vitin e parë të Trump në detyrë.

Zyra e Muellerit gjithashtu intervistoi ish-drejtorin e FBI-së James Comey pak pasi Trump hoqi dorë nga Comey në maj 2017. Largimi i tij çoi në emërimin e Mueller për të marrë përsipër hetimin e FBI-së në Rusi.

Largimi i Comey është thelbësor për pyetjen nëse Trump mund të ketë kryer pengim të drejtësisë në lidhje me hetimin e Rusisë. (Klan Kosova)

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS) ka proceduar sot…