Dy motra adoleshente përdhunohen nga 6 persona dhe më pas vriten në Indi

16 shtator 16:26

Dy motra adoleshent në Indi janë gjetur të përdhunuara dhe pa shenja jete, të  varura në një pemë, në incidentin e fundit të dhunës seksuale që tronditi vendin.

Trupat e vajzave, të moshës 15 dhe 17 vjeçe, u gjetën të varura nga shallet e tyre në një pemë pranë shtëpisë së tyre në lagjen Lakhimpur.

Policia tha se ekzaminimi pas vdekjes konfirmoi se të dyja motrat u përdhunuan pasi u tërhoqën zvarrë në një fushë me kallam sheqeri dhe më pas u mbytën për vdekje, para se të vareshin në pemë për ta bërë vdekjen e tyre të dukej si vetëvrasje.

Gjashtë burra, duke përfshirë një fqinj të familjes, janë arrestuar dhe akuzuar për krime, duke përfshirë përdhunimin, vrasjen dhe ndihmën për të nxitur dhe mbuluar vrasjen.

Sipas policisë, burrat, të cilët ishin të gjithë nga i njëjti fshat, ishin njohur me vajzat dhe dyshja kishin shkuar me ta me dëshirë pasditen e së mërkurës.

Nëna e dy vajzave e kundërshtoi këtë  dhe tha se dy nga burrat ishin paraqitur në shtëpi të mërkurën pasdite dhe i kishin marrë me forcë vajzat e saj me skuter.

“Unë u përpoqa t’i ndaloja dhe vrapova pas tyre, por ata më rrahën dhe u larguan. Unë bërtita dhe vrapova për të kërkuar ndihmë nga fshatarët”, tha ajo për mediat lokale.

Policia ia dorëzoi kufomat familjes, por ata refuzuan të kryenin djegien derisa qeveria premtoi një gjyq të shpejtë dhe kompensim, raporton Guardian.

Incidenti shkaktoi protesta lokale dhe kritika ndaj qeverisë në pushtet të Uttar Pradesh, e udhëhequr nga murgu nacionalist hindu, Yogi Adityanath, i cili është akuzuar se nuk ka bërë mjaftueshëm për të mbrojtur gratë nga përdhunimi dhe dhuna seksuale, veçanërisht ato nga shtresa e varfër.

Incidenti nënvizoi skandalin e vazhdueshëm të përdhunimit dhe dhunës ndaj grave në Indi, i cili u gjet si vendi më i rrezikshëm për të qenë grua në një sondazh të vitit 2018 nga Fondacioni Reuters.

Muajin e kaluar, Byroja Kombëtare e Regjistrimeve të Krimit  raportoi një rritje prej 19% të rasteve të përdhunimeve gjatë vitit të kaluar krahasuar me vitin 2020, mesatarisht 87 raste në ditë. Të dhënat e NCRB tregojnë gjithashtu se ka pasur një rritje prej 45% të përdhunimeve të raportuara të grave Dalit mes viteve 2015-2020.

Megjithatë, shkalla e vërtetë e dhunës seksuale ndaj grave dhe vajzave në Indi mendohet të jetë shumë më e madhe se sa tregojnë shifrat, veçanërisht në mesin e komunitetit Dalit, ku ka një nën-raportim të gjerë të përdhunimit. Një vlerësim, bazuar në të dhënat e qeverisë, arriti në përfundimin se 99% e rasteve të dhunës seksuale nuk raportoheshin.

Në qershor, një vajzë 13-vjeçare Dalit u gjet e përdhunuar në grup dhe u vra në lagjen Chitrakoot të Uttar Pradesh. Në vitin 2021, një vajzë nëntë vjeçare Dalit u përdhunua në grup. Një vajzë gjashtëvjeçare Dalit u përdhunua dy ditë më vonë në një incident të veçantë në Delhi.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ka ndërruar jetë i mbijetuari i masakrës së Izbicës, Musafë…