Erdogan: Çdo sulm ndaj Erbas është sulm ndaj shtetit

28 prill 11:54

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan mbështeti klerikun mysliman të Turqisë i cili shkaktoi një stuhi reagimesh, kur tha se homoseksualiteti sjell sëmundje dhe bën që kjo gjeneratë të shkatërrohet.

Ali Erbas tha se qindra mijëra njerëz çdo vit i ekspozohen HIV-it për shkak të homoseksualizimit dhe u bëri thirrje adhuruesve që të bashkohen për të luftuar këtë të keqe.

Grupet e opozitës dhe të drejtave dënuan komentet e Erbas, i cili kryeson Presidencën e Çështjeve Fetare në Turqi.

Por në një fjalim publik pas një mbledhje të kabinetit të hënën, Erdogan tha se çdo sulm ndaj Erbas është një sulm ndaj shtetit.

Erdogan – një mysliman i devotshëm, partia qeverisëse e të cilit ka rrënjë në lëvizjen islamike të Turqisë – tha Erbas kishte përmbushur detyrat e “besimit, mençurisë (të Islamit) dhe se fjalët e tij ishin të detyrueshme për të gjithë myslimanët. Ai tha se toni i kritikave ndaj klerikut ishte shndërruar në një “sulm të qëllimshëm kundër Islamit”.

Shoqata e të Drejtave të Njeriut me qendër në Ankara ka ngritur një padi penale kundër Erbas, duke e akuzuar atë për joshje dhe Shoqata e Avokatëve në Ankara e akuzoi atë për nxitje të urrejtjes. Shoqata bëri thirrje për largimin e tij nga detyra.

Ndërkohë, Zyra e Kryeprokurorit të Ankarasë tha se po fillon një hetim penal kundër grupit të avokatëve të Ankarasë për “fyerje të vlerave fetare”. Shumë zyrtarë dhe mbështetës të partisë në pushtet kanë protestuar gjithashtu rreth Erbas në “Twitter”.

Homoseksualiteti nuk është i ndaluar në Turqi. Sidoqoftë, qeveria e Erdoganit ka ndaluar vitet e kaluara paradat LGBT dhe ngjarje të tjera, shpesh duke përmendur sigurinë publike si shkak kryesor.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Mëngjesin pasi Ian Lahiffe u kthye në Pekin, gjeti njerëz…