“Facebook” tregon pse ra nga funksioni të mërkurën

15 mars 11:43

“Facebook” dhe “Instagram” ishin offline përgjatë gjithë ditës së mërkure dhe tashmë “Facebook” ka treguar pse ka ndodhur kjo. Sipas kësaj kompanie, ndërprerja ishte si rezultat i një ndryshimi konfigurimi në servera.

Rrjeti social tha se problemi është adresuar dhe të gjitha produktet dhe shërbimet janë të aksesueshme përsëri. “Ju kërkojmë thellësisht ndjesë për ndërprerjen e shërbimit dhe vlerësojmë durimin e të gjithëve,” ka njoftuar kompania.

Ndërprerja që preku jo vetëm shërbimin e “Facebook” por edhe aplikacionet “Instagram” dhe “WhatsApp”, zgjati për pothuajse 14 orë sipas “CNN”.

“DownDetector”, një uebsajt i cili lejon përdoruesit të raportojnë kur një shërbim është i paaksesueshëm online u përmbyt nga raportime. Sajti merrte mijëra raportime në orë nga mbarë bota.

“Facebook” pranoi publikisht ditën e djeshme në një cicërimë ekzistencën e problemeve. Por me shpejtësi mohoi spekulimet se ndërprerja erdhi nga një sulm DDoS.

“Instagram” konfirmoi në rrjetin social “Twitter” se ishte kthyer online mëngjesin e së enjtes. Blackout të tilla janë të rralla për “Facebook” por që është i dyti në pak muaj.

Në nëntor pati probleme të ngjashme duke bllokuar aksesin në “Facebook”, “Instagram” dhe “WhatsApp”. Atëherë kompania tha se problemet erdhën nga një testim rutinë që po u bëhej serverëve të rrjetit social, raporton PCW.

Lajme të sponsorizuara