Fury: Njerëzit do të tallen me mua nëse humbi ndaj Ngannou, ashtu sikurse kur Unitedi humbi nga Liverpooli 7-0

29 shtator 2023 | 13:20

Boksieri britanik Tyson Fury përgatitet për duelin e 28 tetorit ndaj ish-kampionit të botës në UFC, Francis Ngannou. Kjo sfidë do të zhvillohet në Arabi.

Fury, kampion bote në peshën e rëndë, në një intervistë me Rio Ferdinand, u shpreh se humbja ndaj Ngannou do të ishte po aq turpëruese sa humbja 7-0 e Manchester United me Liverpoolin sezonin e kaluar.

Kur u pyet se çfarë kërcënimi paraqet Ngannou, Fury u përgjigj: “Ai është i fortë fizikisht, një grushtues dinamit me të dy duart. Ai është regjistruar në librin e rekordeve Guinness si grushtuesi më i vështirë për t’u pasur. Ka goditur ndonjëherë ndonjë gjë, kështu që ekziston ai rrezik. Rreziku më i madh nga të gjithë është të luftosh me një luftëtar MMA dhe unë jam kampioni i botës në peshën e rëndë, kështu që çfarë ndodh nëse ai më mund mua? Njerëzit do të tallen me mua. Do të ishte njësoj si atëherë kur Manchester United u mund 7-0 nga Liverpooli. Apo jo?”, u shpreh Fury, i pamposhtur në karrierën e tij. “Djajtë e kuq” u poshtëruan nga rivalët e tyre kur luajtën më 5 mars në “Anfield”. Kjo ishte humbja më e madhe e Manchester United në Premier Ligë dhe humbja më e keqe që kur Erik ten Hag u bë trajner në 2022. Fury është një tifoz i Manchester United. Gjithsesi, ndërsa ajo humbje mund të jetë e dhimbshme për të si tifoz, humbja ndaj Ngannou do të dëmtonte shumë  moralisht kampionin e pamposhtur të botës në peshën e rëndë.

“Të gjithë këta kundërshtarë me të cilët përballem, të gjitha janë luftime të rrezikshme ose janë të gjithë burra të mëdhenj. Të gjithë këta djem janë gunga të mëdha dhe kur i luftoj rreziku është gjithmonë i njëjtë, ata kanë një shans për goditje me grusht. Por nuk lë kurrë gur pa lëvizur”, ka deklaruar Fury. “Unë gjithmonë bëj gjithçka që mundem për të qenë i suksesshëm. Mënyra se si e shikoj është, nëse ky djalë do të më mundë, atëherë do t’i shtrëngoj dorën. Ai duhet të jetë një luftëtar i mirë, sepse unë nuk jam njeri i lehtë për t’u mposhtur siç e kam treguar gjatë viteve”, ka shtuar Fury.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Republikanët në Dhomën e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, e…