Gjermania i ndalon fluturimet kompanisë ajrore të Iranit

22 janar 11:15

Gjermania ia ka tërhequr licencën linjës ajrore të Iranit “Mahan Air”, duke përmendur si arsye “shqetësimet për sigurinë” dhe aktivitetet e kompanisë në Siri.

Zyra Federale e Aviacionit tha se mori vendim për ndalimin e menjëhershëm të fluturimeve të avionëve të kompanisë Mahan Air.

Zëdhënësi i Qeverisë gjermane, Steffen Seibert, tha se vendimi u mor pas konsultimeve me aleatët evropianë dhe Shtetet e Bashkuara. Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, e mirëpriti vendimin dhe u bëri thirrje aleatëve të Uashingtonit që ta ndjekin atë.

Mahan Air, kompania e dytë më e madhe ajrore e Iranit, është nën sanksionet e SHBA-së që prej vitit 2011 dhe Uashingtoni u ka bërë thirrje edhe vendeve të tjera që ta penalizojnë. Thesari amerikan ka kërcënuar me sanksione kundër vendeve ose kompanive që i ofrojnë shërbime “Mahan Air”.

Teherani i ka akuzuar Shtetet e Bashkuara dhe Izraelin për përpjekje për të dëmtuar marrëdhëniet e Iranit me Evropën, në mënyrë që kjo e fundit të sabotojë marrëveshjen e vitit 2015, e cila ia ka hequr sanksionet Iranit në këmbim të kufizimit të programit bërthamor. Por, Seibert tha se vendimi për Mahan Air nuk është rezultat i presionit amerikan./rel/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Pas problemeve që përcjellën klubin futbollistik, Ferizaj sezonin e kaluar,…