Gjermania mbështet zgjatjen e armëpushimit Izrael-Hamas

27 nëntor 2023 | 17:25

Gjermania tha se mbështet zgjatjen e armëpushimit, ndërsa shtoi se ajo duhet të përdoret si “një urë drejt një procesi politik” për një zgjidhje të qëndrueshme.

Zëvendëszëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Kathrin Deschauer, tha se Ministrja e Jashtme Annalena Baerbock theksoi para të pranishmëve në takimin për ministrat e jashtëm në Spanjë se armëpushimi duhet të zgjasë “për aq kohë sa të jetë e mundur” në mënyrë që pengjet të mund të lirohen dhe ndihma humanitare të mund të dërgohet në Gaza.

“Gjëja kryesore që ne aktualisht po përpiqemi të bëjmë është të shohim vuajtjet e njëri-tjetrit. Sepse vetëm nëse vuajtjet e të tjerëve mund të shërohen, do të marrin fund edhe vuajtjet tuaja. Izraelitët mund të jetojnë në siguri vetëm nëse palestinezët jetojnë në siguri”, tha Baerbock, raporton Al Jazeera.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Shqipëria dhe rajoni, për kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, ndodhen…