Hapet ura më e gjatë në botë

23 tetor 2018 | 09:02

Një urë 20 miliardë dollarëshe që lidh Hong Kongun, Makaon dhe qytetin e Kinës kontinentale, Zhuhai, është hapur këtë të martë, duke u bërë ura më e gjatë në botë që lidh brigjet e detit.

Ura u ndërtua për nëntë vjet.

Ceremonia e përurimit u zhvillua këtë të martë, ku i pranishëm ishte edhe presidenti i Kinës, Xi Jinping, ndërsa për publikun do të hapet nga e mërkura, por vetëm për shoferë të autorizuar mjetesh.

Ura është e gjatë 55 kilometra dhe duhej të ishte vënë në funksionim në 2016-n, por pati vonesa.

Ky është një nga projektet kryesore të strategjisë “Zona e Madhe e Gjireve”, që përfshin 56 mijë e 500 kilometra katrorë në Kinën jugore dhe që përfshin 11 qytete, mes të cilave Hong Kongu dhe Makao.

Autoritetet thonë se ura do të shkurtojnë kohën e udhëtimit mes qyteteve nga tre orë në 30 minuta dhe do t’u ofrojë banorëve dhe turistëve, lëvizje më të shpejtë dhe të thjeshtë në këtë zonë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Zëvendësndihmës Sekretari i Shtetit Amerikan, Matthew Palmer sot do ta…