Helmohen në mënyrë misterioze pesë foshnje në Gjermani

04 shkurt 20:06

Gjyqësori gjerman ka njoftuar se një hetim po vazhdon të shpjegojë se si ndodhi helmimi i pesë të porsalindurve me morfinë dhe i kërkoi falje infermieres që u arrestua gabimisht.

E lëshuar pas katër ditësh në paraburgim, ajo është ende ndër të dyshuarit, me pesë kolegë në detyrë gjatë natës kur foshnjat u helmuan, transmeton “KosovaPress”.

Zëdhënësi i Ulm, Michael Bischofberger tha që të gjashtë ata ishin të dyshuar pasi ndodheshin në repart në kohën e incidentit.

Ai saktësoi që hetimi po zhvillohej në të gjitha drejtimet. Gjatë hetimit, këta gjashtë persona nuk do të punojnë në spital.

Më 20 dhjetor, pesë foshnje kishin probleme të rënda të frymëmarrjes pothuajse njëkohësisht.

Analiza zbuloi gjurmë morfine dhe spitali pretendon se foshnjat nuk kanë pasoja.

Sidoqoftë, pasi foshnjat nuk u kërkohej të merrnin morfinë nga ndonjë indikacion mjekësor, spitali ngriti një padi më 17 janar.

Hetuesit kontrolluan dollapët e stafit që punonin në repart atë ditë dhe gjetën një shiringë me qumësht gjiri në dhomën e bllokuar të infermierëve.

Analizat e para të pjesshme treguan se kishte gjurmë të morfinës në shiringë, duke çuar në ndalimin e një infermiere e cila vazhdimisht u deklarua se nuk ishte fajtore.

Gjyqësori tani po përpiqet të shpjegojë pse shiringa ishte në dollapin e saj.

Në një konferencë shtypi të mesditës, prokurori i Përgjithshëm Christoph Lehr keqardhje për arrestimin e parakohshëm të infermieres.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Partia Demokratike e Kosovës ka paralajmëruar se do të iniciojë…