Çfarë dihet për Itaewon, zonën ku vdiqën 151 njerëz teksa festonin Halloween?

30 tetor 09:15

Të paktën 151 njerëz kanë vdekur dhe 82 janë plagosur në një përplasje që filloi në një festë të Halloween në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul, të shtunën mbrëma.

Itaewon, në qendër të Seulit, është i njohur për jetën e gjallë të natës.

Është popullor me vendasit, emigrantët dhe vizitorët e huaj. Shumë nga rrugicat e ngushta dhe rrugët dredha-dredha janë të mbushura me bare, dyqane dhe restorante që shërbejnë ushqim nga e gjithë bota.

Edhe pse Halloween nuk është një festë tradicionale e Koresë së Jugut, ajo është bërë gjithnjë e më popullore vitet e fundit.

Festimi i këtij viti është i pari që kur u hoqën kufizimet nga COVID-19 për maskat e fytyrës në distancimin social.

Raportet lokale vlerësuan se rreth 100,000 njerëz ishin në Itaeëon për të festuar Halloween, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti i Koresë së Jugut ka shpallur një periudhë zie…