Izraeli ndërton sistem mbrojtjeje nëntokësore në kufirin me Libanin

19 janar 19:36

Ushtria izraelite tha se ka filluar ndërtimin e një sistemi mbrojtës nëntokësor përgjatë kufirit verior me Libanin për të mbrojtur territorin e tij nga sulmet e mundshme nga tunelet ndërkufitare.

Projekti i planifikuar i infrastrukturës do të identifikojë aktivitetet nëntokësore akustike dhe sizmike që tregojnë tunelizimin, tha një zëdhënës i ushtrisë izraelite.

Vitin e kaluar, Izraeli shkatërroi një seri tunelesh të dyshuar për sulmin që ishin gërmuar poshtë kufirit nga grupi militant libanez Hezbollah.

Ndërtimi raportohet të jetë në anën izraelite të kufirit dhe forca paqeruajtëse e Kombeve të Bashkuara është informuar.

“Ajo që ne po bëjmë sot është pjesë e një plani më të madh. Është çështje paraprake”, u shpreh një zëdhënës i ushtrisë, transmeton “KP”.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Skuadra e Liverpoolit ka bërë edhe një hap të madh…