Ja 10 shtetet më të goditura nga koronavirusi

04 korrik 09:56

Teksa kanë kaluar më shumë se 6 muaj që nga përhapja e pandemisë Covid-19, shifrat e viktimave dhe të të prekurve vetëm rriten çdo ditë.

Në të gjithë botën kanë vdekur mbi 512 mijë njerëz, ndërsa të infektuar janë rreth 11 milionë persona.

Deri më tani janë shëruar rreth 6 milion njerëz, por 10 nga vendet e mëposhtme kanë shifra alarmante të infektuarisht dhe viktimash.

10 vendet më të goditura nga Covid-19:

Shtetet e Bashkuara – 2.739.879 raste, 128,740 vdekje
Brazili – 1.496.858 raste, 61.884 vdekje
Rusia – 666.941 raste, 9,844 vdekje
Indi – 625.544 raste, 18.223 vdekje
Mbretëria e Bashkuar – 285.268 raste, 44.080 vdekje
Peru – 292 004 raste, 10,045 vdekje
Kili – 284.541 raste, 5,920 vdekje
Spanjë – 250,103 raste, 28,368 vdekje
Itali – 240.961 raste, 34.818 vdekje
Irani – 235,429 raste, 11,260 vdekje

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryetari i partisë Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj,…