Kaq vota morën Osmani, Hoxhaj, Hoti dhe Haradinaj

04 mars 11:59

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur sot rezultatin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 14 shkurtit.

Sipas rezultateve, Vjosa Osmani, që garoi në kuadër të listës së Vetëvendosjes ka marrë më së shumti vota, përkatësisht 300.788 vota, shkruan “Epoka e re”.

Kreu i LV-së, Albin Kurti nuk u lejua që të garojë për deputet, për shkak të një dënimi të formës së prerë, për hedhje të gazit lotsjellës në ambientet e kuvendit.

Ndërkaq, bartësi i Listës së PDK-së, Enver Hoxhaj ka fituar 100.518 vota, pasuar nga Avdullah Hoti i LDK-së me 69.640 vota, kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj ka siguruar 41.406 vota dhe Sllavko Simiq nga Lista Serbe ka fituar 19.728 vota.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpallur rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve…