Këto qytete të vendeve të NATO-s po rrezikohen nga pushtimi rus

27 maj 2024 | 22:55

Vladimir Putin duhet të pushtojë tre qytete në vendet kryesore të NATO-s, ka kërkuar një gjeneral rus.

Majori Nikolay Plotnikov, duke folur në televizionin shtetëror, tha se presidenti luftarak duhet të korrigjojë një “gabim historik” për ta rikthyer Rusinë në lavdinë sovjetike.

Komandanti i tankeve tha se Moska duhet të kapë Narva në Estoni, Daugavpils në Letoni dhe Klaipeda në Lituani. shkruan The Sun.

Ai beson se Vladimir Lenini dhe Joseph Stalin, ish-diktatorë rusë, shkaktuan një “padrejtësi” duke i lënë territoret të shkojnë.

Tani miqtë e Putinit mendojnë se Moska duhet të rimarrë fortesat e Balltikut.

Ai gjithashtu shfrytëzoi rastin për të kërcënuar të njëjtat vende, duke u thënë atyre që të ndalonin së treguari mbështetje për Ukrainën gjatë luftës ilegale të Vladit.

Plotnikov, tani profesor në Institutin propagandistik të Studimeve Orientale në Moskë, i tha televizionit shtetëror të kontrolluar nga Putin: “Kolegët më të rinj më thanë se është koha për të korrigjuar padrejtësinë historike të kryer nga Vladimir Lenini, kur Perandoria Ruse u shemb dhe [diktatori sovjetik ] Josef Stalin.”

Ai shpjegoi se ky ‘korrigjim’ do të thoshte “të kthente në Rusi Narva [Estoni], Dvinsk, i njohur tani si Daugavpils [Letoni] dhe Memel, i njohur tani si Klaipeda [Lituani]”.

Rusi vazhdoi duke i kërcënuar ata: “Prandaj do t’u thoja të gjithë këtyre [popullit baltik] të mos nxisin telashe.”

Nëse Rusia do të pushtonte vërtet këto vende, neni 5 i NATO-s – në thelb një aleancë ushtarake – do të vihej në veprim.

Do të thotë një sulm i armatosur ndaj një shteti është një sulm ndaj të gjithëve – duke çuar në veprim të përbashkët kundër agresorit.

Por vendet baltike dhe Polonia synojnë të dërgojnë trupat e tyre për të ndihmuar Ukrainën, raporton gazeta gjermane e lajmeve Der Spiegel.

Dhe të katër shtetet nuk kanë ndërmend të “ulen dhe të presin derisa rusët të takohen në kufijtë e tyre”.

Republikat baltike kanë forcuar mbrojtjen e tyre tokësore kundër Rusisë gjatë më shumë se dy viteve të luftës.

Vetëm ditë më parë The Sun foli me disa ish gjeneralë të ushtrisë, të cilët paralajmëruan se Putini po kërkon të zgjerojë kufijtë detarë në një lëvizje kundër vendeve të NATO-s.

Ministria e Mbrojtjes e Putinit njoftoi të mërkurën e kaluar një ofertë shokuese për të ndryshuar kufijtë detarë rusë me Finlandën dhe Lituaninë.

Rusia thuhet se po planifikon të marrë Gotland – në lindje të Suedisë – për të cilën gjenerali Richard Shirreff thotë se do t’i jepte Putinit nivele të rrezikshme kontrolli në Baltik.

ESTONIA, Lituania dhe Letonia e kanë dënuar ashpër luftën e tmerrshme të Putinit në Ukrainë.

Këto qytete të mëdha rusisht-folëse në secilin vend janë të një rëndësie historike kur mendohet për perandorinë ruse.

Në skajin e krahut lindor të NATO-s pranë Detit Baltik, Narva është qyteti i tretë më i madh i Estonisë. Ka një vijë të kuqe të pikturuar në pikën ku Narva kalon në Rusi – në një urë mbi lumë. Policia kufitare estoneze i tha BBC-së se mijëra ukrainasii kanë shpëtuar zonave të luftës dhe kanë ikur në Estoni përmes këtij kalimi kufitar. Narva ka mirëpritur refugjatët ukrainas gjatë luftës së Putinit, raporton BBC.

Lituania uli marrëdhëniet e saj diplomatike me Rusinë pasi Putin pushtoi Ukrainën. Ajo mbylli konsullatën e saj ruse në Klaipeda, e cila kufizohet me Letoninë, Bjellorusinë dhe Poloninë në bregun e Detit Baltik. Qyteti i tretë më i madh në Lituani, Klaipeda është një port i madh detar. Ai ka numrin më të madh të rusisht folësve amtare midis qyteteve lituaneze.

Nën BRSS, Rusia e ktheu Klaipedën në një bazë të vlefshme detare.

Daugavpils, qyteti letonez, në jug, kufizohet ngushtë me Bjellorusinë dhe Lituaninë. Është qyteti i dytë më i madh në vend dhe i populluar mirë. Është gjithashtu vetëm 75 milje nga kufiri letonez me Rusinë. Daugavpils është historikisht një pikë kryesore hekurudhore dhe industriale – dhe ishte pjesë e Perandorisë Ruse në fund të viteve 1700. Ka një popullsi dërrmuese që flet rusisht. Letonia ka dënuar ashpër luftën e Putinit në Ukrainë dhe është shtuar në listën e të gjitha vendeve të BE-së të quajtura “jomiqësore” nga Putin.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës është shënuar “Dita e…