Kina u jep prodhuesve të automjeteve elektrike grante, stimuj, kredi të lira dhe bateri

07 korrik 2024 | 10:10

Tarifat e reja të BE-së për automjetet elektrike kineze që mbërrijnë në kontinent hynë në fuqi të premten, më 5 korrik.

Dhe siç është raportuar edhe më parë, prodhues të ndryshëm automjetesh po goditeshin me nivele të ndryshme tarifash.

Por tani e dimë pse, sepse raporti i plotë i Komisionit Evropian zbulon për herë të parë saktësisht se çfarë lloj ndihme i jep Kina industrisë së saj të makinave, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Madje është në një shkallë më të madhe nga sa e imagjinonit.

Kreditë nga bankat shtetërore, llojet e tjera të financimit, grantet, stimujt e shitjeve, toka me çmime të ulëta për fabrikat dhe bateritë shumë të subvencionuara, të gjitha janë të përfshira në raportin e Komisionit që detajon ndihmën e dhënë nga qeveria kineze.

Siç thuhet më tej, pavarësisht bisedimeve me BE-në gjatë dy javëve të fundit, industria e automobilave e Kinës nuk ishte në gjendje të bindte rregullatorët të braktisnin planet e tyre tarifore.

Por sistemi i ri i detyrës është vetëm i përkohshëm për katër muajt e parë dhe të dyja palët do të vazhdojnë të komunikojnë në javët në vijim.

Kina e ka paralajmëruar tashmë Evropën se do të hakmerret me tarifat e saj të importit nëse situata nuk mund të zgjidhet në mënyrë miqësore.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Tre persona janë arrestuar në Prishtinë, pasi njëri prej tyre…