Kishe po kundërshtojnë…

14 janar 17:36

Shkruan: Kimete Berisha

Janë duke e ‘kundërshtuar’ në mënyrë false mbajtjen e referendumit të Serbisë për serbët e Kosovës (të cilët i kanë dy nënshtetësi).

Trojka: Qeveria e Kosovës (me presidenten dhe kryekuvendarin), po duken si karikatura që kategorikisht po refuzojnë ndryshimin e Kushtetutës së Serbisë, në të cilën Kosova përfshihet si pjesë e Serbisë.

Nga ky këndi ku po shikoj unë, po duket se Kosova nuk po i lejon serbët ta ndryshojnë realitetin ‘e keq’ për neve,

anipse ata do ta bëjnë të veten, do të votojnë për ndryshimet e tyre kushtetuese, i kundërshtove s’i kundërshtive ti.

Në mëhallën e boshnjakëve, buzë Ibrit, ekziston ndërtesa (që po renovohet) me mbishkrimin Republika e Serbisë, e cila e konsideron shtetin e Kosovës, si pjesë të Serbisë.

Në pjesën veriore të Mitrovicës ekziston Universiteti (me ngjyrë portokalli ose pembe), paralel i Prishtinës, dhe asgjë-askujt, as s’jemi më shumë, as pak më shtet.

Vetura pa regjistrim e me regjistrim të qyteteve të Serbisë dhe të ‘Kosovës e Metohisë’ i ke gjthandej tek Ura e Ibrit.

Qeveria e Kosovës, ua paguan serbëve rrymën me paret tona, dhe reduktimet vlejnë veç për shqiptarët.

Dhjetëra paramilitarë serbë e roja të Urës marrin rroga nga qeveria e Kosovës, pa dal në punë kurrë.

Nxënësit serbë në shkollat e Kosovës e mësojnë një histori krejt tjetër (të rrejshme) për Kosovën.

Qeveria e Kurtit nuk ka vendosur reciprocitet me Serbinë…hiç, për asgjë….

e tash, përnjëherë po e ‘lusin’ Kryeministrin shtetet më të fuqishme të botës, të bëj diçka ‘që nuk bëhet’!

Është njësoj:

Si votoi serbi i Kosovës brenda zyrës së OSBE-së,

si votoi në natyrë të hapur, në sokak, në shkollë, apo me postë – njësoj është.

Kryesore qeveria e Kosovës po e lejon mbajtjen e Referendumit të Serbisë në Kosovë.

Plus lejimin e Referendumit po ua shesin si ‘kundërshtim’!

Lejimi i votimit online ose me postë,

kryeministrit Kurti i duket më pak ‘tradhti’, i duket ‘tradhti digjitale’,

kurse lejimi i votimit klasik me letër në kuti, i duket ‘tradhti klasike’, aso tradhtie me mantela të zi deri te zogu i këmbës e me sheshira.

Posta (si objekt) është në Kosovë,

OSBE me zyre është në Kosovë,

Zyra ndërlidhëse e Serbisë është në Kosovë,

serbët janë në Kosovë,

pra është njësoj, si votuan ‘tinëz’, brenda objekteve të Kosovës, si votuan publikisht.

Për Trojkën është me rëndësi mos m’u pa e vërteta.

A prish punë që serbët me votu me kry n’dritare, n’ballkon të soliterit, as n’tokë, as n’qiell….

Nxënësi serb në Kosovë, në shkollë, e mëson një histori antishqiptare,

kurse prindi i tij në të njejtën shkollë ndalohet të votojë ndryshimin e Kushtetutës së Serbisë (por lejohet online dhe ‘tinëz’ në OSBE ose në Zyrën ndërlidhëse të Serbisë në Kosovë). !

Kush ua ha juve këtë fall, përveç opozitës.

P.S.

  1. Ramushin pyete:

– Qysh duhet me luftu e me dal i gjallë nga lufta;

– Qysh m’u bë milioner e mos me

punu kurgjë;

– Qysh me qenë ‘i dyshimtë’, e kurrë mos me pas faj!

  1. Lumirin pyete:

‘Kah po gjendesh kështu kohëve të fundit dhe me çfarë shamponi i lanë flokët’;

  1. Memlit tregoji se:

‘Gjykata Kushtetuese nuk e ka ndaluar PDK-në ta përmendin Hashim Thaçin e Kadri Veselin….

Mos u tut.

Nuk është rrezik. Përmendi najherë e jo veç kur kanë raste vdekjesh.

Mund t’i duash edhe ‘njerëzit e gabuar’….

Mos prit të shpallen të pafajshēm për t’i dashur përsëri!

Duke e mohuar të kaluarën (me heshtje), nuk rikrijohesh.

Harrohesh!

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Partia Demokratike e Kosovës (PDK) do të mbajë sonte në…