Kjo është koha më e mirë e ditës për të kryer marrëdhënie seksuale

14 tetor 22:19

Deri tani e dinim se koha më e mirë për të kryer marrëdhënie seksuale ishte sapo zgjohesh.

Por shkenca ka përmbysur këtë teori, pasi tani pretendon se koha ideale është në 3 pasdite.

Ekspertja Alisa Vitti shpjegon në librin e saj të ri se kjo është koha kur sinkronizohen hormonet dhe dëshirat e një burri dhe një gruaje.

Nga mesdita nivelet e estrogjenit te meshkujt rriten dhe i bëjnë ata më komunikues emocionalisht me partneren e tyre. Kështu, ata përqendrohen më shumë se si ta kënaqin atë dhe në seks. Tek gratë, kortizoli aktivizohet që i bën ato më energjike dhe vigjilente gjatë operacionit.

Në orën 3 pasdite është sigurisht një kohë e vështirë për shumicën pasi ndoshta janë në punë. Pushimet, festat dhe fundjavat, megjithatë, janë një kohë e mirë për të provuar pretendimin e Vitti -t. Ajo gjithashtu pohon se koha më e mirë e muajit për seks është 10 ditë pas ovulacionit./abcnews.al

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Monedha turke Lira, ka rënë në nivelin më të ulët…