Koreja e Veriut lëshon raketën e shtatë, alarmohet Japonia

03 nëntor 08:19

Koreja e Veriut ka lëshuar një raketë balistike ndërkontinentale (ICBM) e projektuar për të goditur objektivat në anën tjetër të botës, kanë thënë zyrtarët e Koresë së Jugut.

Lëshimi i ICBM është i shtati i Phenianit këtë vit dhe vjen mes shqetësimeve se së shpejti do të testojë një armë bërthamore.

Kjo vjen një ditë pasi të dyja Koretë lëshuan raketa në një përshkallëzim të tensioneve. Ai shkëmbim pa numrin më të madh të raketave të lëshuara nga Veriu në një ditë të vetme.

Lëshimet e shumta të raketave të Koresë së Veriut vijnë pasi SHBA dhe Koreja e Jugut po organizojnë stërvitjet e tyre më të mëdha ajrore të përbashkëta ndonjëherë, të cilat Pheniani i ka kritikuar ashpër si agresive dhe provokuese.

Të enjten, Koreja e Veriut lëshoi ​​një raketë me rreze të gjatë rreth orës 07:40 me orën lokale, sipas një deklarate nga Shefat e Përbashkët të Shtabit të Koresë së Jugut. Një burim konfirmoi për BBC se ishte një ICBM.

Ajo fluturoi për rreth 760 km dhe arriti një lartësi prej rreth 1,920 km. Por duket se ka dështuar në mes të fluturimit, sipas agjencisë së lajmeve Yonhap. Pheniani gjuajti gjithashtu dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi.

Raketat e shtynë qeverinë japoneze të lëshojë një alarm të rrallë emergjence të enjten në mëngjes për banorët në disa nga rajonet e saj veriore, duke u thënë atyre të qëndrojnë brenda.

Tokio fillimisht tha se raketa kishte fluturuar mbi Japoni, por ministri i Mbrojtjes Yasukazu Hamada tha më vonë se nuk kapërceu arkipelagun japonez, por u zhduk mbi Detin e Japonisë.

SHBA tha se lëshimi demonstroi kërcënimin që programi raketor i Koresë së Veriut paraqet për fqinjët dhe paqen dhe sigurinë ndërkombëtare.

“Angazhimet tona për mbrojtjen e Republikës së Koresë dhe Japonisë mbeten të hekurta”, tha një zëdhënës i Departamentit të Shtetit. /abcnews.al

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një studente e re e kolegjit, e cila kreu lindje…