Kosova mungon në hartën e librit, Shahini e quan gabim të paqëllimshëm

22 nëntor 11:11

Ministrja e Arsimit e Shqipërisë, Besa Shahini ka reaguar pas publikimit të një faqeje të librit “Qytetaria” të klasës së tetë në hartën e së cilës Kosova ishte pjesë e Serbisë.

Ajo në llogarinë e vet në “Facebook” ka shkruar se ndjen keqardhje për këtë gabim të cilin e ka cilësuar si të paqëllimshëm.

Postimi i plotë i Shahinit:

Më erdhi keq kur pashë të postuar në rrjete sociale një faqe të një libri me pasaktësi në hartën e rajonit të Ballkanit.

Kosova është Republikë dhe njihet si e tillë nga Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, 23 vende anëtare të BE-së, ShBA-të dhe shumë shtete të tjera aleate. Por nga autori i librit, te artisti grafik, te redaktori i shtëpisë botuese e deri te komisioni që ka dhënë ‘OK’ për botim, nuk kanë qenë në gjendje ta vërejnë mungesën e shtetit të Kosovës në të!

Ky është natyrisht një gabim i paqëllimshëm dhe s’është i vetmi, megjithëse janë bërë përmirësime kolosale në korrigjimin e teksteve shkollore. Por padiskutim që nuk do të duhej të ekzistonin pasaktësi të tilla në librat shkollorë!

Lajmi i mirë është se kjo ka ndodhur ndërkohë që po zhvillohet procesi i kontrollit të librave shkollorë, pasi sivjet është mbyllur procesi i hartimit të librave të rinj. Pastaj do të vihet në lëvizje detyrimi për shtëpitë botuese që t’i adresojnë menjëherë me fletë plotësuese.

/Epoka e re/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Shkruan: Bedri Islami Udhëheqja politike e lëvizjes çlirimtare, edhe përmes…