Kryeministri i Japonisë vendos kurorë me lule në varrin masiv në Ukrainë, derisa Xi takohet me Putinin

21 mars 16:48

Kryeministri i Japonisë, Fumio Kishida, ka vizituar një kishë në Bucha, një qytet jashtë Kievit që u bë simbol i mizorive ruse kundër civilëve. Ai vendosi lule n kishë dhe bëri nderimet e tij për viktimat.

“Jam i indinjuar nga mizoria. Unë përfaqësoj qytetarët japonezë për të shprehur ngushëllimet e mia për ata që humbën jetën”, citohet të ketë thënë ai.

Ambasadori i ShBA-së në Japoni, Rahm Emanuel, ka postuar në “Twitter” për “dy partneritete shumë të ndryshme europiano-paqësor”, që u shpalosën të martën.

“Kishida qëndron me lirinë dhe Xi qëndron me një kriminel lufte”, ka shkruar Emanuel.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, i ka bërë thirrje të…