Kur Putini shkëlqen, rrezikohen të gjithë

24 nëntor 08:43

Pasi ushtria ruse u mund në Kherson, shumë besuan se ishte koha për të dërguar trupa në Donetsk, gjë që do të shkaktonte një “periudhë paqeje” në qytetet kryesore të Ukrainës. Megjithatë, ndodhi krejtësisht e kundërta. Vladimir Putin nisi një mision hakmarrjeje, kryesisht për shkak të vrasjes së ushtarëve rusë për të cilin Rusia fajëson Ukrainën, dhe më pas edhe për faktin se Parlamenti Evropian e shpalli Rusinë një “shtet që sponsorizon terrorizmin”. Situatat nga fazat e hershme të luftës sugjerojnë vetëm një gjë – kur Putin shkëlqen, rreziku i kërcënon të gjithë.

Ai i premtoi Kremlinit të kundërpërgjigjet për vrasjen e ushtarëve rusë dhe kjo ndodhi shpejt. Ajo për të cilën është zemëruar Putini është videoja, të cilën Ukraina ende nuk e ka komentuar, dhe ka të bëjë me vrasjen e disa ushtarëve rusë në Kherson.

Në të, rusët mund të shihen të rreshtuar në tokë me duar të lidhura, ndërsa mbi ta dyshohet se qëndrojnë pjesëtarë të forcave të armatosura të Ukrainës. Pastaj automatiku hapi zjarr dhe ushtarët në tokë u vranë.

Që nga shfaqja e videos, rusët kanë pretenduar se përgjegjës për këtë krim janë ukrainasit, të cilët kanë refuzuar të pranojnë fajin. Disa organizata ndërkombëtare, përfshirë Kombet e Bashkuara, kanë theksuar se një hetim për këtë rast është i nevojshëm.

Kjo është hera e parë që krimet e supozuara të luftës nga ukrainasit do të hetohen që nga fillimi i pushtimit më 24 shkurt. Megjithatë, reagimi i Kremlinit ishte menjëherë i qartë – “do të hakmerremi!”.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov foli për këtë, ndërsa Vladimir Putin nuk e shpalli kurrë publikisht, por bombat e bënë atë për të.

Ferr në spital

Në mëngjesin e hershëm, disa ditë pas vrasjes së ushtarëve rusë, predha fluturuan drejt disa qyteteve të Ukrainës, por dëmin më të madh e shkaktuan në Zaporozhye.

Aty u godit një spital, i cili përfshin një maternitet. Kjo nuk është hera e parë që forcat ruse bombardojnë një maternitet – e njëjta gjë ndodhi në fillim të luftës në Mariupol, kur pamjet tronditëse të grave shtatzëna të përgjakshme bënë xhiron e botës.

Tani lajmi ishte edhe më i tmerrshëm – një foshnjë e porsalindur u vra në granatimet e spitalit në Zaporozhye.

Lajmin për granatimet e ka bërë të ditur guvernatori i rajonit të Zaporozhye, Aleksandar Staruk, në kanalin e tij Telegram.

Siç tha ai, një raketë ruse ka goditur maternitetin e spitalit Vilniyanska pranë Zaporozhye, mëngjesin e sotëm. Ai thekson se në sulm ka mbetur i vrarë edhe një foshnjë, ndërsa ende nuk dihet numri i saktë i viktimave.

“Trishtimi na mbushi zemrat”, ka shkruar Staruk në Telegram, së bashku me fotot e spitalit të shkatërruar.

Prej disa ditësh Rusia dhe Ukraina kanë shkëmbyer akuza në lidhje me granatimet e Zaporozhyes, veçanërisht të zonës rreth termocentralit më të madh bërthamor në Evropë.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) paralajmëroi se shënjestrimi i centralit bërthamor do të kishte pasoja katastrofike dhe u bëri thirrje të dyja palëve t’i japin fund bombardimeve.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha dje se nuk ishte arritur asnjë marrëveshje për formimin e një zone të sigurt rreth centralit bërthamor.

Sulm masiv

Menjëherë pas kësaj, ndodhi diçka tjetër që zemëroi Putinin. Parlamenti Evropian e shpalli Rusinë një “shtetëror sponsor të terrorizmit”.

Në një votim kryesisht simbolik, eurodeputetët argumentuan se sulmet ushtarake ruse ndaj objektivave civile si infrastruktura energjetike, spitalet, shkollat ​​dhe strehimoret shkelin ligjin ndërkombëtar.

Andriy Yermak, kreu i administratës presidenciale të Ukrainës, tha se ai ishte mirënjohës ndaj Parlamentit Evropian për këtë “hap kyç që forcon izolimin ndërkombëtar të Rusisë dhe konfirmon me të drejtë statusin e saj”.

Zëvendëspresidentja e Parlamentit Evropian Dita Charanzova bëri thirrje që presidenti Vladimir Putin të mbajë përgjegjësi për krimet e tij.

Sidoqoftë, atëherë ndodhi ajo që Ukraina kishte frikë – filloi një sulm masiv.

Fillimisht pati raportime për bombardime të Kievit dhe shpërthime të shumta, por askush nuk mund t’i konfirmonte. Autoritetet ukrainase njoftuan shpejt se një sulm ishte duke u zhvilluar, duke synuar Kharkiv, Dnipropetrovsk Oblast dhe Lviv.

Doli gjithashtu se lajmi për Kievin ishte i vërtetë dhe u konfirmua nga kryebashkiaku Vitaly Klitschko.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Sot me fillim nga ora 11:00 Zvicra do ta luajë…