Latifi: Kurti ka hequr dorë nga bashkimi kombëtar

02 mars 2021 | 21:36

Analisti politik, Blerim Latifi, teksa ka komentuar deklarimet e kreut të VV-së, Albin Kurtit, në vizitën e tij në Lezhë për bashkimin kombëtar, ka thënë se ky I fundit ka hequr dorë nga ideja e bashkimit me Shqipërinë e Kosovën.

Latifi këto komente i ka bërë në emisionin ‘Pressing’ në T7. Ai tutje ka shtuar se Kurti po e proklamon Kushtetutën e Kosovës, për të cilën sipas tij e ka cilësuar si dokument të pavlerë, si diçka që duhet respektuar, shkruan Gazeta Express.

“Vizita e Kurtit ishte konstruktuar në atë mënyrë që ai të jepte mesazhit që I qëndron prapa konceptit të bashkimit kombëtar. Por, Kurti deklaroi para medieve se tanimë ai praktikisht ka hequr dorë nga programi i përfarët politik për bashkimin me Shqipërinë. Ne Kurtin e kemi parë si një lider që ka kritikuar vazhdimisht Kushtetutën e Atisaarit, duke e konsideru si një dokument të pavlerë. Tash, për një moment po e shohim një Albin Kurt tjetër, I cili po na e tund para syve si një dokument që duhet ta respektojmë. Si një dokument që e pamundëson bashkimin kombëtar midis Kosovës dhe Shqipërisë”, ka deklaruar ai.

Profesori universitar ka dhënë një nga arsyet se përse Kurti është tërhequr nga programi i bashkimit kombëtar.

“Sipas të gjitha gjasave, të majtat botërore i kanë kërkuar Kurtit që të heqin dorë nga nacionalizmat. Mbase ky mund të jetë një nga faktorët që Kurti të zhvendoset nga diskursi nacionalist”, ka vlerësuar ai.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
I dërguari special i sekretarit amerikan të Shtetit për Ballkanin…