Lavrov flet për dëbimin e diplomatëve rusë

06 prill 20:44

“Vendet perëndimore nuk duhet të presin që Moska të rrëfejë të gjitha mëkatet vdekjeprurëse dhe të kërkojë falje”, u tha gazetarëve të premten ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov.

“Nëse homologët tanë planifikojnë t’i japin fund tensioneve aktuale duke e bërë Rusinë të pranojë të gjitha mëkatet vdekjeprurëse dhe të thonë:” Kam gabuar në çdo aspekt, fale atë mëkatar “- nëse ata kanë pritshmëri të tilla, do të thotë se nuk kanë ekspertë për Rusinë”, tha Lavrov.

Ai citoi një thënie ruse sipas të cilës “Perëndia banon tek e vërteta, jo tek forca”.

Lavrov deklaroi se Britania e Madhe kërkon konfrontim me Rusinë.

“Po organizohen për të nxitur qëllimisht një konfrontim dhe për të vazhduar demonizimin e Rusisë. E ashtuquajtura ‘çështje Skripal’ u bë një pretekst, qoftë i shpikur, qoftë i inskenuar, për dëbimin masiv dhe të pajustifikuar të diplomatëve rusë, jo vetëm nga SHBA-të dhe Britania e Madhe, por edhe nga një sërë shtetesh të tjera, shumicës prej të cilave thjesht iu shtrënguan rripat”, tha ai.

Diplomati më i lartë i Rusisë shtoi se Moska është në dijeni të vlerës reale të deklaratave të Londrës, duke përfshirë edhe përvojën e rasteve të lartpërmendura. “Ne nuk do t’u besojmë atyre. Ne duam të verifikojmë [gjithçka], por ata nuk na lejojnë ta bëjmë këtë,” përfundoi ai.

Më 4 mars, ish-koloneli i zbulimit ushtarak rus, Sergei Skripal, 66 vjeç, i cili ishte dënuar në Rusi për spiunim për Britaninë e Madhe dhe vajza e tij Julia 33-vjeç u gjetën të pavetëdijshëm në një bankë pranë “Maltings” qendra tregtare në Salisbury, Britani të Madhe.

Policia tha se dyshohet se ishin ekspozuar ndaj një agjenti nervor.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Zëvendëskryeministri i Kosovës dhe ministri i Punëve të Jashtme Behgjet…