Lideri i Hamasit: Jemi gati për një marrëveshje, në përputhje me planin amerikan

16 qershor 2024 | 16:41

Udhëheqësi kryesor i Hamasit palestinez, Ismail Haniyeh, tha se përgjigja e organizatës ndaj propozimit të fundit për një marrëveshje armëpushimi në Rripin e Gazës është në përputhje me parimet e përshkruara në planin e presidentit amerikan Joseph Biden.

“Hamasi dhe grupet palestineze janë gati për një marrëveshje gjithëpërfshirëse që kërkon një armëpushim, tërheqje nga Rripi, rindërtimin e asaj që u shkatërrua dhe një marrëveshje gjithëpërfshirëse shkëmbimi,” tha Haniyeh në një fjalim me rastin e festës së Kurban Bajramit, duke aluduar në shkëmbimin e pengjeve izraelite për të burgosurit palestinezë.

Më 31 maj, Biden paraqiti atë që ai tha se ishte një propozim izraelit trefazor, i cili do të përfshinte negocimin e një armëpushimi të përhershëm në Gaza në këmbim të pengjeve izraelite për të burgosurit palestinezë në burgjet izraelite në faza.

Egjipti dhe Katari, të cilët së bashku me SHBA-në janë duke negociuar mes Hamasit dhe Izraelit, thanë më 11 qershor se kishin marrë një përgjigje nga organizatat palestineze për planin amerikan, por nuk zbuluan detaje.

Dhe megjithëse Izraeli ka njoftuar se Hamasi ka refuzuar elementët kryesorë të planit të SHBA, udhëheqësi i Hamasit i tha Reuters se ndryshimet që po kërkon organizata nuk janë të rëndësishme.

Biden tha javën e kaluar se ai nuk pret që të arrihet një marrëveshje për një armëpushim dhe lirimin e pengjeve në të ardhmen e afërt, duke shtuar se Hamasi duhet të ndryshojë qëndrimin e tij në mënyrë që të jetë më afër propozimit izraelit të mbështetur nga SHBA.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Shqipëria është rikthyer sot në stërvitje, me përzgjedhësin Sylvinho që…