Marrëveshje Francë- Britani për bllokimin e imigrantëve

19 janar 2018 | 08:43

Presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kryeministrja britanike, Theresa May nënshkruan të premten një traktat të ri mbi kontrollin e emigracionit mes Francës dhe Britanisë së Madhe, gjatë samitit të 35-të franko-britanik në Akademinë Ushtarake Mbretërore të Sandhurst, pranë Londrës.

Ky traktat parasheh një kontribuim shtesë nga Londra prej 50 milionë eurosh për kontrollin e kufirit në Kale, ku mblidhen shumë klandestinë me shpresën që të kalojnë ngushticën e La Manshit.

“Ky traktat i ri synon të përforcojë bashkëpunimin në menaxhimin e kufirit të përbashkët me një traktat të përmirësuar në lidhje me minorenët e pashoqëruar azilkërkues”, thuhet në një komunikate të publikuar në përfundim të takimit të presidentit francez me kryeministren britanike.

 

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Sot (e premte), mbi vendin tonë, parashihet të mbajë mot…