Mbi 100 të lënduar, pasi aeroplani ‘rrëshqiti jashtë pistës, u nda dhe shpërtheu në flakë’ në aeroportin e Stambollit

05 shkurt 21:42

Autoritetet në Turqi kanë thënë se 120 persona u dërguan në spital me lëndime pasi një aeroplan rrëshqiti nga pista në aeroportin Sabiha Gokcen të Stambollit.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, pasagjerët janë parë duke u larguar përmes plasaritjeve në aeroplan, i cili kishte në bord 177 pasagjerë dhe disa anëtarë të ekuipazhit.

Të tjerët u evakuuan nga shërbimet e urgjencës.

Pamjet televizive treguan dëme serioze në aeroplan, që duket se është “thyer” në tri pjesë.

Aeroplani, që i përkiste linjës ajrore me kosto të ulët Pegasus, mbërriti nga qyteti i Izmirit, njoftoi televizioni privat NTV.

Ministria e Transportit e Turqisë e përshkroi atë si një “ulje të ashpër”.

Guvernatori i Stambollit, Ali Yerlikaya, tha që aeroplani u ul në mot të keq, nuk arriti të “mbajë pistën” dhe “shkeli” 50 deri në 60 metra para se të binte në një hendek nga një lartësi prej rreth 30 metrash.

“Ne jemi shumë të trishtuar … (Por) jemi shumë të lumtur që shpëtuam nga një tragjedi më e madhe”, ka thënë ai, duke shtuar se aeroplani mund të kishte shpërthyer në flakë.

Aeroporti ishte mbyllur pas aksidentit, i cili ndodhi rreth orës 6.30 të mbrëmjes sipas orës lokale.

Fluturimet u drejtuan për në aeroportin kryesor të Stambollit./Epoka e re/

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me…