Mbretëresha e bukurisë pëson dëmtime në kokë pas një përleshje në skenë

06 prill 22:53

Fituesja e çmimit të madh të bukurisë në Sri Lanka ka pësuar dëmtime në kokë pas një përleshjeje në skenë.

Mbretëresha e bukurisë Pushpika De Silva fitoi titullin “Mrs. Sri Lanka” në një ceremoni në TV kombëtar të dielën më 4 prill.

Disa momente më vonë, fituesja e vitit 2019 kapi kurorën e Znj. De Silva, duke pretenduar se nuk mund t’i jepej titulli sepse ishte divorcuar.

Çmimi i është rikthyer zonjës De Silva pasi organizatorët e konkursit konfirmuan se ajo nuk është e divorcuar.

Gjykatësit e shpallën zonjën De Silva fituesen e vitit 2021 në finalen në një teatër në Colombo të dielën në mbrëmje, raporton BBC.

Por fituesja e vitit 2019, Caroline Jurie, ia hoqi kurorën zonjës De Silva, duke përmendur një rregull konkursi se konkurrentët duhet të jenë të martuar dhe jo të divorcuar.

“Ekziston një rregull që parandalon gratë që janë martuar tashmë dhe janë divorcuar, kështu që unë jam duke ndërmarrë hapa për ta bërë kurorën të shkojë në vendin e dytë,” i tha zonja Jurie të pranishmëve.

Organizatorët i kanë kërkuar falje zonjës De Silva, e cila thotë se ajo është e ndarë, por jo e divorcuar.

Në një postim në Facebook, ajo tha se shkoi në spital për t’u trajtuar pasi pësoi dëmtime në kokë pas incidentit.

Znj. De Silva tha se do të ndërmarrë veprime ligjore për mënyrën “e paarsyeshme dhe fyese” me të cilën u trajtua.

“Ka shumë nëna beqare si unë sot që vuajnë në Sri Lanka,” tha zonja De Silva në një konferencë për shtyp. “Kjo kurorë u kushtohet atyre grave, atyre nënave beqare që vuajnë për të rritur fëmijët e tyre vetëm.”

Drejtori kombëtar i Znj. Sri Lanka World, Chandimal Jayasinghe, i tha BBC se kurora do t’i kthehej zonjës De Silva.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ambasadorin e Shqipërisë në Kosovë, z. Qemal Minxhozi, të shoqëruar…