Më 17 korrik, referendum për bashkimin e rajonit separatist të Gjeorgjisë me Rusinë

13 maj 23:46

Udhëheqësi i rajonit separatist të Gjeorgjisë, Osetisë Jugore, Anatoly Bibilov,  caktoi të premten e 17 korrikut si datën për një referendum për bashkimin me Rusinë.

“Bibilov nënshkroi një dekret për mbajtjen e një referendumi në Republikën e Osetisë së Jugut”, tha zyra e tij në një deklaratë, duke përmendur “aspiratën historike” të popullit për t’u bashkuar me Rusinë.

Osetia e Jugut ishte në qendër të luftës ruso-gjeorgjiane në vitin 2008, pas së cilës Kremlini njohu territorin – së bashku me një rajon tjetër separatist, Abkhazinë – si një shtet të pavarur dhe vendosi baza ushtarake atje.

Njoftimi erdhi në ditën e 79-të të fushatës ushtarake të Rusisë në Ukrainë, me mijëra të vrarë dhe më shumë se gjashtë milionë njerëz që u larguan nga vendi properëndimor.

Rajonet separatiste të Ukrainës, Donetsk dhe Luhansk, kanë shprehur gjithashtu interes për t’iu bashkuar Rusisë.

Ofensiva e plotë në Ukrainë ka shkaktuar një shpërthim solidariteti në Gjeorgji.

Ajo ka denoncuar më parë si “të papranueshme” planet e Osetisë së Jugut për të mbajtur një referendum për bashkimin me Rusinë.

Në gusht 2008, Rusia nisi një sulm kundër Gjeorgjisë, e cila po luftonte me milicinë pro-ruse në Osetinë e Jugut, pasi ato bombarduan fshatrat gjeorgjiane.

Luftimet përfunduan pesë ditë më vonë me një armëpushim të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, por mori më shumë se 700 jetë dhe shpërngulën dhjetëra mijëra gjeorgjianë etnikë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës ka thënë se shpreson të…