Merkeli: Do të bëjë çdo gjë për të parandaluar mosmarrëveshjet për Brexit

21 mars 11:43

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se ajo do të punojë shumë për të provuar dhe siguruar që Britania e Madhe nuk largohet nga Bashkimi Evropian pa një marrëveshje.

Merkel ka biseduar me ligjvënësit gjermanë përpara një takimi të së enjtes në të cilin Britania do të kërkojë të shtyjë largimin e saj nga 29 marsi deri më 30 qershor.

Britania aktualisht ka planifikuar të nis largimin e saj javën e ardhshme, me ose pa marrëveshje.

Merkeli ka thënë se Gjermania ka vënë “masat më të rëndësishme të emergjencës”, në vend për t’u marrë me një Brexit pa marrëveshje.

“Ne do të bëjmë gjithçka edhe pse kanë mbetur pak ditë për të arritur një zgjidhje të rregullt dhe të përbashkët”, ka thënë Merkeli.

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK) në…