Michael Safi: 100 ditët që ndryshuan botën

09 prill 10:08

Filloi me një paralajmërim. U shndërrua në një pandemi që ka transformuar jetën nga ajo që njohim ne.

Një dekadë e trazuar kishte arritur ditën e fundit. Ishte festa e Vitit të Ri 2019 dhe pjesa më e madhe e botës po përgatitej të festonte.

Nekrologjitë e vitit 2010 kishin sjellë shpërthime dhe valë që do të formësonin epokën përpara: Brexit, luftën civile Siriane, krizat e refugjatëve, përhapjen e mediave sociale dhe nacionalizmin që zhurmonte përsëri në jetë. Ato u shkruajtën shumë shpejt.

Ishin këto orë të fundit, para se të fillonin dollitë dhe numërimi për mbarimin e vitit, që zhvillimi më i rëndsishëm i dekadës nga të gjithë, të dilte mbi sipërfaqe.

Në orën 01:38 pasdite më 31 dhjetor, një faqe interneti e qeverisë kineze njoftoi zbulimin e një “pneumonie nga një shkak i panjohur” në zonën përreth tregut me shumicë të prodhimeve të detit në Kinën e Jugut në Wuhan, një qytet industrial me 11 milion njerëz.

Përhapja ishte njëra nga të paktën një duzinë që duhet të konfirmohej nga Organizata Botërore e Shëndetit atë dhjetor, përfshirë rastet e Ebolës në Afrikën perëndimore, fruthit në Paqësor dhe ethet e dengos në Afganistan. Jashtë Kinës, zbulimi i saj mezi u vu re.

Gjatë 100 ditëve të ardhshme, virusi do të niste udhëtimin ndërkombëtar, duke shuar aktivitetin ekonomik dhe do të kufizonte gjysmën e njerëzimit në shtëpitë e tyre, duke infektuar më shumë se një milion njerëz dhe duke numëruar ende, duke përfshirë në mes tyre një nënkryetar iranian, aktorin Idris Elba dhe kryeministrin britanik. Nga mesi i prillit, më shumë se 75,000 do të vdesin.

Por e gjithë kjo ishte akoma e paimagjinueshme në fund të dhjetorit, pasi akrepat e orës shkuan 11:59 dhe pas mesnate, shpërthyen fishekzjarret dhe njerëzit u përqafuan nëpër festa dhe në rrugët e mbushura.

Dita 1

E mërkurë, 1 Janar

Tregu i prodhimeve të detit Wuhan u mbyll

Tregu i prodhimeve të detit në Wuhan është zakonisht plot jetë, por këtë mëngjes policia po vendos shiritat midis rafteve të tij metalikë dhe po ngut pronarët për të mbyllur dyert e tyre blu. Punëtorët me kostume marrin me kujdes mostrat nga sipërfaqet dhe i vendosin në qese plastike të mbyllura.

Mesazhe shqetësuese po qarkullojnë në mediat sociale kineze, të nxitura nga dokumentet mjekësore që kanë gjetur rrugën e tyre duke paralajmëruar që pacientët janë paraqitur në spitalet e Wuhan me simptoma të këqija.

“Sars është i sigurt, mos lejoni që infermierët të shkojnë jashtë,” thuhet në një mesazh. Një tjetër thotë: «Lani duart tuaja. Maska. Doreza”

Autoritetet në Tajvan po shikojnë situatën me alarm. Ishulli tashmë po zbaton masa paraprake shëndetësore: mbërritjet në fluturimet e drejtpërdrejta nga Wuhan po ekzaminohen për simptoma të ngjashme me gripin në pistën e Taipei, përpara se të mund të zbresin. Brenda dy ditësh, Singapori dhe Hong Kong-u do të monitorojnë mbërritjet nga qyteti në kufijtë e tyre.

Në Wuhan, tetë persona të akuzuar për përhapjen e “thashethemeve” për sëmundjen janë thirrur në Zyrën e Sigurisë Publike. Një tjetër që do të qortohet është një okulist i Wuhan, Li Wenliang, pasi i ka treguar një grupi të studentëve të shkollës së tij mjekësore një analizë të virusit që ai besonte se ishte Sars.

Fraza të tilla si “pneumonia e panjohur Wuhan” dhe “tregu i prodhimeve të detit Wuhan” janë censuruar tashmë në YY, një platformë e njohur “livestream”.

Dita 9

E enjte, 9 janar

Koronavirusi i ri i identifikuar

Sëmundja misterioze është identifikuar: Shkencëtarët kinezë thonë se pacientët e sëmurë në Wuhan kanë kontraktuar një koronavirus të pazbuluar më parë.

Dy koronaviruse, Sars dhe Sindromi i frymëmarrjes së Lindjes së Mesme (Mers), tashmë kanë ndezur pandemitë këtë shekull. Edhe kjo e reja është vdekjeprurëse. Mbrëmë një burrë 61-vjeçar vdiq në një spital të Wuhan, viktima e parë e njohur.

Në këtë fazë rastet zyrtare janë duke rënë. Sekuencimi i virusit ka lejuar mjekët të trajtojnë pacientët për të cilët mendohej se ishin të infektuar, por që në fakt kishin vetëm pneumoni të zakonshme. Asnjë rast i ri koronavirus nuk është paralajmëruar për katër ditë.

Identifikimi i virusit të ri kalon në hije nga spekulimet për një rrëzim aeroplan në periferi të Teheranit një ditë më parë. Irani ja hedh fajin një difekti teknik, por fotot dhe videot që qarkullojnë në internet po ngrenë dyshimet se ai ishte rrëzuar.

Më vonë, një studim do të konkludojë se në këtë pikë epidemia ishte dyfish në rritje çdo javë. Të nesërmen Li Wenliang, okulisti do të fillojë të shfaq simptoma.

Dita e 13-të

E hënë, 13 janar

Tajlanda raporton rastin e parë

Ka kaluar më shumë se një javë që kur autoritetet shëndetësore të Wuhan konfirmuan për herë të fundit një rast të koronavirusit të ri. Nuk ka patur asgjë pasi qyteti filloi të organizojë një takim të rëndësishëm vjetor midis zyrtarëve të partisë shtetërore dhe krahinore.

Por virusi ka kaluar rrjetën. Tajlanda raporton rastin e saj të parë, duke përfshirë një banor 61 vjeçar Wuhan, temperatura e lartë e të cilit u zbulua nga një skaner i mbikëqyrjes termike në aeroportin e Bangkok.

Një komitet i specialistëve të sëmundjeve infektive që kalon me akronimin Nervtag takohet në Londër për të diskutuar virusin, dhe vlerëson se rreziku për Mbretërinë e Bashkuar është “shumë i ulët, por garanton hetimin dhe testimin”.

Qeveria kineze thotë se ende nuk ka prova të qarta të transmetimit nga njeriu në njeri, duke përfshirë ndonjë shenjë që profesionistët mjekësorë sëmuren. Mesazhi zyrtar ka bërë jehonë nga OBSH, e cila lëshon një njoftim për lajmin duke thënë se është i sigurt për cilësinë e përgjigjes së qeverisë kineze.

Epidemiologët thonë se lajmet janë inkurajuese. “Nëse nuk ka raste të reja në ditët e ardhshme, shpërthimi ka mbaruar,” i thotë New York Times Guan Yi, profesor i sëmundjeve infektive në Universitetin e Hong Kongut.

Mjekët në Wuhan po shohin një pamje tjetër. Studimet do të tregojnë më vonë se për më shumë se dy javë, spitalet në qytet janë marrë me “një rritje eksponenciale” në raste që nuk kanë lidhje me tregun e prodhimeve të detit.

Dita 20

E hënë, 20 janar

Transmetimi nga njeriu tek njeriu konfirmohet

Zhong Nanshan, një ekspert i besueshëm i frymëmarrjes dhe fytyra publike e përgjigjes së qeverisë kineze, shkon në televizionin shtetëror me lajme të këqija: dy raste të reja të virusit janë shfaqur në provincën Guangdong në mesin e pacientëve pa asnjë kontakt të drejtpërdrejtë me Wuhan.

Përfundimi është i qartë. “Mund të themi se është e sigurt që është një fenomen i transmetimit njeri-në-njeri”, thotë Zhong.

Dukej se po zhdukej në Kinë për më shumë se një javë, virusi tani shfaqet në të gjithë vendin. Të Premten në mbrëmje kishte katër raste të reja. Deri të Dielën, 139. Deri në fund të së nesërmes, rastet do të jenë konfirmuar në Pekin dhe Shanghai.

Po përhapet në të gjithë botën: Japonia, Koreja e Jugut dhe SH.B.A., ku dje një burrë 35-vjeçar, i cili ishte kthyer kohët e fundit nga Wuhan, u paraqit në një klinikë në shtetin Uashington me një kollë dhe ethe të larta, duke u bërë rasti i parë i vendit .

Donald Trump mori njoftimin e tij të parë substancial mbi virusin dy ditë më parë, gjatë një séance, ku ai u ndërpre për të pyetur se kur produktet me shije të avullit do të ktheheshin në treg, sipas Washington Post.

Paniku po rritet në Wuhan. Në orën 6 të mëngjesit, më shumë se 100 pacientë me simptoma të koronavirusit prisnin të shiheshin në spitalin e qytetit Xiehe, një punëtor i thotë Guardian.

Dita 24

E premte, 24 janar

Virusi arrin në Evropë

Në prag të festës hënore të vitit të ri, pasi qindra miliona kinezë po udhëtojnë për të vizituar miq dhe familje, Wuhan në fakt është mbyllur. Shumica e transportit brenda dhe jashtë qytetit është pezulluar. Më shumë se 800 infeksione janë zbuluar atje dhe 25 njerëz kanë vdekur.

Qyteti është i pari që ka përjetuar shkëlqimin e plotë të shpërthimit: rritje të shpejtë të rasteve, spitale nën tendosje të rëndë dhe një popullatë e tërë në karantinë.

Virusi arrin në Evropë, i zbuluar në dy ardhjet e fundit nga Kina dhe një i afërt. Treshja ka pasur dhjetëra kontakte dhe autoritetet franceze thonë se janë duke garuar për të gjetur rastet e mundshme. “Ju duhet të trajtoni një epidemi sikur trajtoni një zjarr,” thotë ministri francez i shëndetësisë, Agnès Buzyn.

Trump mori pyetjen e tij të parë në media për virusin ndërsa ishte në Davos dy ditë më parë. I pyetur nëse shqetësohej nga një epidemi e mundshme, ai u përgjigj: “Aspak. Dhe ne e kemi atë plotësisht të kontrolluar. ”

Të nesërmen, bllokimi i Kinës do të zgjerohet për të përfshirë 56 milion njerëz. Presidenti, Xi Jinping, do të paralajmërojë se vendi po përballet me një “situatë të rëndë”. Dhe Liang Wudong, një mjek në spitalin Xinhua në Hubei, do të bëhet profesionisti i parë mjekësor që vdes.

Dita 31

E premte, 31 janar

Përhapja kalon një moment historik në ditën e Brexit

Pas gati katër vjet debati agonues në parlament dhe në të gjithë vendin, në orën 11 pasdite Britania zyrtarisht del nga Bashkimi Evropian. Një Big Ben virtual u shfaq në 10 kolonat e Downing Street për historikun. Aty pranë, në Sheshin e Parlamentit, Nigel Farage drejton Zoti të Ruaje Mbretëreshën.

Kjo është gjithashtu një ditë historike për koronavirusin: deri në fund të ditës, shpërthimi do të jetë më i madh se Sars. Do të konfirmohet se ka arritur në Mbretërinë e Bashkuar. Spanja dhe Italia do të zbulojnë rastet e tyre të para.

“Situata është serioze, por nuk ka nevojë për alarm, gjithçka është plotësisht nën kontroll,” thotë ministri italian i shëndetësisë, Roberto Speranza.

Askush nuk ka vdekur jashtë Kinës, por në Kinë numri i vdekjeve po përshpejtohet, tani në 258, me më shumë se 11,000 të infektuar. SHBA njofton se po ndalon të huajt që kohët e fundit kanë qenë në Kinë të hyjnë.

Dita 36

E martë, 4 shkurt

Vdekja e parë jashtë Kinës

Numri zyrtar i rasteve në Kinë kalon 20,000, me 425 të vdekur. Një banor i Wuhan që zhvilloi pneumoni të rëndë javën e mëparshme vdes në një spital në Manila në Filipine, personi i parë që i nënshtrohet virusit jashtë Kinës. Filipinet ndalojnë çdo ardhje të re nga Kina.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së thotë se përhapja ndërkombëtare e sëmundjes duket të jetë “minimale dhe e ngadaltë”, megjithëse akoma mund të përkeqësohet, dhe nuk ka nevojë të ndaloni në mënyrë të panevojshme tregtinë dhe udhëtimet.

Një burrë nga Londra që mbërrin në aeroportin Gatwick nga Shanghai i thotë Guardian se është i alarmuar për qasjen e dobët atje. Ai plotësoi një formë që detajonte informacionin e tij të kontaktit dhe planet e udhëtimit e tutje, por thotë se ajo u injorua.

Në spitalin qendror të Wuhan, gjendja e Li Wenliang është përkeqësuar. Vdekja e tij në kohën e tre ditëve do të shkaktojë ulërima dhe hidhërim në qytetin e mbyllur dhe në të gjithë Kinën.

Ish-drejtorët e një zyre të gatishmërisë së pandemisë së Shtëpisë së Bardhë të shpërndarë në vitin 2018 publikojnë një opinion në Wall Street Journal. “Ndaloni një shpërthim koronavirus amerikan para se të fillojë,” thotë titulli.

Të nesërmen Qendrat amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve do të fillojnë të shpërndajnë komplete të testimit të koronavirusit në të gjithë vendin. Por pajisjet kanë të meta, dhe gjatë muajit të ardhshëm SHBA do të kryejë pak më shumë se 1,200 teste, ndërsa Koreja e Jugut dhe Gjermania zhvillojnë të paktën 12,000 në ditë.

Pas disa ditësh, Trump do të tregojë një tubim në New Hampshire se shpërthimi së shpejti do të lehtësohet. “Deri në prill, ju e dini, në teori, kur të bëhet pak më e ngrohtë, ajo mrekullisht largohet,” do të thotë ai.

Dita 50

E mërkurë, 19 shkurt

Shqetësimet për kishën e Koresë së Jugut

Testimi rigoroz dhe gjurmimi i zellshëm i kontakteve po shlyhen në Korenë e Jugut, ku vetëm 30 raste të virusit janë regjistruar deri dje. Por çështja e 31-të, e zbuluar dje, po shqetëson autoritetet.

Gruaja, 61 vjeç, i përket një super kishe të fshehtë dhe kishte marrë pjesë në dy shërbime ndërsa ishte e sëmurë. Ajo injoroi kërkesat fillestare të mjekëve që ajo të testohej për koronavirus, ndërkohë që shkoi për drekë në një banket hoteli. Zyrtarët përcaktuan se ajo kishte pasur të paktën 1,160 kontakte me rrezik. “Pas kësaj, [virusi] sapo shpërtheu,” më vonë do të thotë ministri i jashtëm i Koresë, Kang Kyung-wha.

Irani shpall dy rastet e tij të para të konfirmuara, të dy në qytetin e shenjtë të Qom.

Në Milano, Atalanta vazhdoj vrapimin për përrallën e tyre në Ligën e Kampionëve, duke mposhtur klubin spanjoll Valencia 4-1, duke e ngritur stadiumin me çdo gol. “Afërsisht një e treta e popullsisë së qytetit të vogël të Bergamos ishte e pranishme në stadiumin San Siro,” thotë një raport i ndeshjes. Mijëra Spanjollë gjithashtu bënë udhëtimin në kryeqytetin e provincës së Lombardisë për këtë lojë.

Në Las Vegas, partia Demokratike mban debatin e nëntë për presidentin, e para që përfshin ish-guvernatorin e New York-ut Mike Bloomberg. Mbizotërohet nga sulmet mbi reputacionin e Bloomberg nga senatori i Masazazit, Elizabeth Warren. Coronavirus nuk  u përmend asnjëherë.

Dita 56

E martë, 25 shkurt

Virusi përhapet në nivel global

Rastet globale kanë tejkaluar 80,000. Për herë të parë që nga njoftimi shpërthimit, rastet e konfirmuara jashtë Kinës tejkalojnë ato brenda. Në numrat zyrtarë, Pekini arriti kulmin e shpërthimit të tij dy ditë më parë kur 150 njerëz vdiqën.

Të tjerët sapo kanë filluar ngjitjet e tyre. Italia regjistroi vdekjen e saj të parë katër ditë më parë dhe tani ka 11 të vdekur. Rreth 50,000 njerëz në të gjithë veriun e Italisë kanë qenë nën mbyllje për katër ditët e fundit, popullsia e parë në Evropë që është në karantinë.

Numri i vdekjeve në Iran besohet të jetë më i madhi jashtë Kinës, me të paktën 12 viktima të konfirmuara zyrtarisht dhe rreth 50 mendohet se kanë vdekur vetëm në Qom, sipas një ligjvënësi.

Sëmundja po godet elitat e Republikës Islamike: Zëvendësministri i saj i shëndetësisë u shfaq në televizion duke u djersitur në mënyrë të jashtëzakonshme pasi tha se virusi ishte nën kontroll. Këtë pasdite, Iraj Harirchi konfirmon se ai ka testuar pozitiv.

Ndërsa SHBA njofton rastin e 14-të, Trump cicëron gjatë një vizite shtetërore në Indi: “Koronavirusi është shumë nën kontroll në SH.B.A. Bursa fillon të duket shumë e mirë për mua! ”

Dita 66

E premte, 6 mars

Italia në krizë pasi Mbretëria e Bashkuar regjistron vdekjen e parë

Numri i të vdekurve në Itali është rritur gjashtëfish në gjashtë ditë: më shumë se 230 italianë janë të vdekur dhe kaviljet në rritje po rriten me më shumë se 1,200 çdo ditë. Roma ka mbyllur shkollat, ka ndaluar spektatorët nga ndeshjet e futbollit në Serie A dhe po përgatitet të ringjallë Lombardinë.

“Sistemi shëndetësor rrezikon të mbingarkohet dhe ne do të kemi një problem me kujdesin intensiv nëse vazhdon një krizë eksponenciale,” thotë kryeministri, Giuseppe Conte.

Një grua në të 70-tat bëhet personi i parë që vdes nga virusi në Britani dhe Downing Street thotë se virusi ka të ngjarë të përhapet “në një mënyrë të konsiderueshme”.

Tre ditë më parë, në një konferencë për shtyp, Boris Johnson ngriti vetullat kur tha se po vazhdonte të shtrëngonte duart. “Unë isha në spital natën e kaluar, ku unë mendoj se kishte disa pacientë me koronavirus dhe unë shtrëngova duart me të gjithë,” tha ai.

Dita 71

E mërkurë, 11 mars

Covid-19 shpallet një pandemi

Në një shfaqje të rrallë të Zyrës Ovale, Trump njofton se administrata e tij po fillon “përpjekjen më agresive dhe gjithëpërfshirëse për të përballur një virus të huaj në historinë moderne”.

Numri i rasteve në SHBA ka kaluar 1.000 dhe më shumë se 116,000 njerëz janë infektuar në të gjithë botën.

Tregjet e aksioneve në SHBA dhe Britani të Madhe po shemben më shpejt se në çdo kohë që nga kriza financiare e vitit 2008, të trembur nga virusi dhe një luftë e çmimeve të naftës saudite-ruse.

Vdekjet në Itali rriten me 168 brenda një dite të vetme, shifra më e lartë e regjistruar kudo. Një imazh i një infermiere të rraskapitur italiane të rrëzuar mbi tryezën e saj bëhet virale. Vendi po përballet me “orën e tij më të errët”, thotë Conte.

OBSH deklaron atë që është bërë e qartë: Covid-19 është një pandemi.

Britania ka 456 raste, por po i reziston llojit të mbylljeve masive që po zbatohen diku tjetër në Evropë. Njerëzit e sëmurë dhe të prekur janë këshilluar të qëndrojnë në shtëpi, por qeveria po përkulet për pikëpamjen se kostoja e shtypjes së plotë të virusit do të jetë shumë e lartë për sa i përket lirive të humbura. Lejimi i përhapjes së tij mund të “krijojë një lloj imuniteti të tufës, kështu që më shumë njerëz janë imun ndaj kësaj sëmundjeje”, Sir Patrick Vallance, këshilltari kryesor shkencor i Anglisë, do t’i thotë më vonë BBC-së.

Dita 77

E martë, 17 mars

Jeta normale është në pritje në të gjithë botën

Kombet evropiane po mbyllen nga njëra-tjetra dhe kontinenti po mbyllet nga bota. “Ne jemi në luftë”, deklaron presidenti francez, Emmanuel Macron.

Vdekjet në Itali tani tejkalojnë 450 për çdo ditë dhe së shpejti do të tejkalojnë ato në Kinë. Rastet e konfirmuara në Spanjë do të dyfishohen në më shumë se 17,000 deri në fund të javës. Tre të katërtat e atyre që kanë vdekur nga sëmundja janë evropiane.

Çdo orë po sjell zhvillime të reja: më shumë raste, më shumë vdekje dhe më shumë kufizime në lëvizje. Australianët jashtë shtetit marrin një kërkesë të pa preçedentë për t’u kthyer në shtëpi sa më shpejt të jetë e mundur. Francezët janë të ndaluar të ngasin biçikleta. 40 milion banorë të Kalifornisë këshillohen që të mos largohen nga shtëpitë e tyre.

Downing Street lëviz për të rishikuar me urgjencë strategjinë e saj, përfshirë ndërtimin e imunitetit të tufës, pasi modeli vihey në tavolinën e Boris Johnson duke treguar se mund të kushtojë gjysmë milioni jetë britanike dhe të dërgojë NHS në shkrirje.

Në Burkina Faso, një ish-nënkryetar i parlamentit vdes nga virusi, fataliteti i parë i konfirmuar Covid-19 në Afrikën nën-Sahariane. Deri në fund të javës do të ketë 1,000 raste në kontinent. Më shumë se 160,000 raste janë konfirmuar në të gjithë botën.

Dita 83

E hënë, 23 mars

Britania lëshon urdhrin e bllokimit

Rastet e konfirmuara në të gjithë botën kanë tejkaluar 370,000, përfshirë më shumë se 6,600 britanikë. Në atë që mendohet të jetë një nga momentet më të shikuara në historinë e televizionit britanik, Boris Johnson urdhëron mbylljen e të gjitha bizneseve jo thelbësore dhe i kërkon vendit: “Ju duhet të qëndroni në shtëpi”.

Gati 400 vdesin në Spanjë, numri më i lartë i saj i përditshëm deri më tani. Do të dëshmohet të jetë numri më i ulët për të paktën dy javët në vazhdim.

Më shumë se 5,000 raste të reja konfirmohen në New York, duke e çuar numrin e përgjithshëm të shtetit në 20,000. Deri në fund të javës, SH.B.A. do të ketë më shumë infeksione në botë.

Vala duket se po zbret në Kinë, e cila këtë javë regjistroi ditën e saj të parë pa asnjë rast të transmetimit brenda vendit, përfshirë në Hubei, provinca ku u shfaq për herë të parë sëmundja.

Të nesërmen kryeministri i Indisë, Narendra Modi, do të nxisë kombin e tij të “harrojë se çfarë do të thotë të dalësh” për tre javët e ardhshme. Urdhri i bllokimit do të shkaktojë një nga migrimet më të mëdha njerëzore nëpër nënkontinent që kur u nda në 1947, pasi punëtorët përpiqen të kthehen në shtetet e tyre të shtëpisë. Do të thotë se më shumë se 3.5 miliardë njerëz në të gjithë botën tani po jetojnë nën një formë të karantinës.

Dita 93

E enjte, 2 prill

Kaloi një tjetër moment historik i zymtë

Rreth orës 08:40 pasdite, Universitetit Johns Hopkins konfirmoi që Covid-19 kalon 1 milion njerëz, me më shumë se 50,000 të vdekur. Të sëmurët përfshijnë Boris Johnson, i cili thotë se ai po tregon vetëm simptoma të vogla dhe është akoma në gjendje të kryesojë përgjigjen e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Në Hungari, kryeministrit, Viktor Orbán, iu dha fuqia për të qeverisur me dekret pa ndonjë afat kohor.

Në Indi, një rast i dytë i zbuluar në Dharavi, një zonë e gjerë e varfër në Mumbai dhe një nga vendet më të dendura të popullsisë në Tokë, duke nxitur frikën se shpërthimi i vendit mund të jetë dukshëm më i keq se raportimi zyrtar i 2,069 rasteve.

Vdekjet në Spanjë tejkalojnë 950 në një ditë të vetme, më e larta ende. Shifrat tregojnë një rekord 6.6 milion amerikanë të paraqitur për përfitime të papunësisë në javën e fundit, përveç më shumë se 3 milion që e bënë këtë javën e kaluar. SHBA ka gati një çerek milione raste dhe 6,000 vdekje. Spitalet në terren janë ngritur në Central Parkun e Nju Jorkut dhe kamionë frigoriferikë janë duke u përdorur për të ruajtur të vdekurit. Trump paralajmëron për një “dy javësh, shumë të dhimbshëm” përpara.

Dita 99

E mërkurë, 8 prill

Kursi i ardhshëm i pandemisë ende i panjohur

Boris Johnson mbetet në spital, pasi ishte pranuar në kujdesin intensiv të hënën pasi simptomat e tij u përkeqësuan.

Në disa nga vendet më të goditura të Evropës, transmetimet dhe vdekjet e reja po bien. Kina ka regjistruar ditën e saj të parë me vdekje zero dhe po rihap me kujdes qytetet.

E shtuna e kaluar mund të ketë qenë dita më vdekjeprurëse deri më tani, me më shumë se 6,500 vdekje në të gjithë botën. Por me disa nga vendet më të varfëra dhe më të populluara ende zyrtarisht relativisht të paprekur nga virusi, është shumë herët të thuhet me siguri.

Singapori, i cili u festua për reagimin e tij të shpejtë, ka prezantuar një karantinë të rreptë mes shenjave të një valë të dytë të mundshme të infeksioneve. Vaksinat po gjurmohen me shpejtësi, por nuk ka gjasa të jenë në furnizim masiv për të paktën 18 muaj.

Pakistani po rihap sektorin e saj të ndërtimit. Me një çerek të popullsisë së saj në varfëri, vendi po ecën në një shtrëngim midis ngadalësimit të virusit dhe “sigurimit të njerëzve të mos vdesin nga uria dhe ekonomia jonë nuk do të shembet”, thotë kryeministri, Imran Khan.

Një total global prej më shumë se 75,000 njerëz kanë vdekur dhe 1.3 milion janë infektuar. Rreth 270,000 janë rikuperuar. Nuk ka asnjë strategji të dakorduar se si ti rikthehemj jetës normale. The Guardian

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti kinez Xi Jinping ka folur për gjendjen e shtetit…