Ministri izraelit mbështet Trumpin: Politikat e Biden po dëmtojnë Izraelin

24 prill 2024 | 16:46

Edhe pse presidenti i ShBA-së, Joe Biden po përgatitet të nënshkruajë miliarda të tjera ndihmë ushtarake për Izraelin, ministri i çështjeve të diasporës beson se ai nuk po bën mjaftueshëm për Izraelin.

“ShBA-ja nuk po tregon forcë nën udhëheqjen e Bidenit dhe po dëmton Izraelin dhe vendet e tjera”.

“Nëse do të isha një qytetar amerikan me të drejtë vote, do të votoja për Trump dhe republikanët”, ka thënë Amichai Chikli, një anëtar i partisë së djathtë Likud.

Pavarësisht mbështetjes së palëkundur ushtarake dhe diplomatike të administratës së Biden, ka shkaktuar kritika nga disa zyrtarë izraelitë për ngritjen e shqetësimeve për viktimat civile dhe furnizimet e pamjaftueshme të ndihmës në Gaza, ndërkohë që i bëri thirrje Izraelit të ushtrojë përmbajtje ndaj Hezbollahut dhe Iranit për të parandaluar konfliktin rajonal.

Amichai Chikli: The first rebel in Israel's government has no regrets -  Israel Politics - The Jerusalem Post

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Bashkimi Evropian mbështet kërkesën e Kombeve të Bashkuara për një…