Ministrja amerikane e Financave, Yellen: Sistemi bankar amerikan është i shëndetshëm, situata po stabilizohet

21 mars 2023 | 20:58

Ministrja amerikane e financave, Janet Yellen tha se sistemi bankar amerikan është “i shëndetshëm”, por përfshirja shtesë e qeverisë “mund të justifikohet” nëse dështimet në institucionet më të vogla bëhen rrezik për stabilitetin financiar.

Yelen njoftoi se “situata po stabilizohet” dhe se “sistemi bankar amerikan mbetet i shëndetshëm”.

Sistemi bankar amerikan u trondit nga mbyllja e një banke të Silicon Valley më 10 mars, kolapsi më i madh i një banke që nga viti 2008, kur Washington Mutual u shemb në kulmin e Krizës Financiare Botërore.

Asetet e Bankës Silicon Valley u sekuestruan nga Korporata Federale e Sigurimeve të SHBA-së dhe banka u lëkund pasi klientët e saj, kryesisht punonjës të IT-së dhe firmat e kapitalit sipërmarrës, filluan të tërhiqnin paratë e tyre, duke dërguar në një nxitim të përgjithshëm. Për të parandaluar kolapset e mëtejshme në sistemin financiar, 11 nga bankat më të mëdha amerikane javën e kaluar i dërguan fonde First Republic Bank me qendër në San Francisco.

Qeveria amerikane, sipas Associated Press, tani është e vendosur të rivendosë besimin e publikut në sistemin bankar dhe të parandalojë trazira të mëtejshme.

Departamenti i Drejtësisë dhe Komisioni i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim kanë nisur një hetim për kolapsin bankës Silicon Valley ndërsa presidenti i SHBA-së, Joe Biden i ka bërë thirrje Kongresit të forcojë rregullat rajonale të mbikëqyrjes së bankave dhe të vendosë dënime më të ashpra ndaj atyre që drejtonin bankat e dështuara.

Yellen tha më parë se qeveria federale nuk do të ndihmonte bankën e dështuar të Silicon Valley, por po punonte për të ndihmuar përfituesit e saj. Dega britanike e Silicon Valley Bank me bazë në Kaliforni iu shit HSBC me ndërmjetësimin e qeverisë britanike dhe Bankës së Anglisë.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Komandanti i KFOR-it, Angelo Michele Ristuccia, takoi shefin e Shtabit…