Modelja italiane: Jam kaq e bukur se njerëzit më akuzojnë se jam krijuar nga Inteligjeca Artificiale

29 mars 2024 | 11:17

Ndjekësit e rrjeteve sociale mendojnë se ajo duket shumë e mirë për të qenë e vërtetë.

Falsifikimet e imazheve nga inteligjenca artificiale janë bërë aq të përhapura në internet saqë njerëzit “tërheqës” tani po ngatërrohen me AI.

Një modele italiane pohoi se ajo është akuzuar shpesh se është një robot i krijuar nga AI, i cili krijon imazhe të përsosura të njerëzve në internet.

“Është jashtëzakonisht zhgënjyese që njerëzit mendojnë se unë jam një modele e AI”, tha Ines Trocchia, 29 vjeç, për Jam Press për fenomenin fatkeq. “Është çmenduri”.

Influencuesja me bazë në Napoli, e cila ka bashkëpunuar me markat e modës të nivelit të lartë nga Philip Plein te Dolce & Gabbana, shpesh publikon foto magjepsëse me pamje të përsosur të saj për më shumë se 1.6 milionë ndjekësit e saj në Instagram.

Trocchia thotë se ka kaluar vite përpara kamerës duke përsosur zanatin e saj dhe i pëlqen të tregojë frytet e punës së saj.

Fatkeqësisht, për shkak të përhapjes së supermodeleve të gjeneruara nga AI në internet, shumë njerëz pyesin nëse ajo është një objekt i vërtetë apo thjesht një robot tjetër shumë i nxehtë.

“Është tronditëse për mua që disa njerëz pyesin nëse jam e vërtetë”, u ankua Trocchia. “Unë nuk mendoj se profili im duket si ai i një roboti.”

Bomba shtoi, “Gjithmonë mund të dallosh kur është përdorur një modele e AI, sepse ato kanë të njëjtën shprehje trishtuese në çdo foto dhe video të vetme.”

“Kam vënë re se llogaritë e AI madje po më vjedhin trupin dhe po vendosin fytyra artificiale mbi të,” u ankua ajo. “Një nga videot e mia u vodh plotësisht nga një llogari robot dhe mori më shumë shikime atje sesa në profilin tim.”

Ajo gjithashtu nuk është e vetme me këtë çështje.

“Kam folur me disa nga kolegët dhe miqtë e mi në industri dhe ata kanë të njëjtin problem”, shtoi bukuroshja.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Deutsche Post ka pezulluar fluturimet e dërgesës së letrave brenda…