NASA do të dërgojë robotin e saj të parë për të kërkuar ujë në Hënë

25 maj 23:15

NASA ka zbuluar planet për të dërguar një rover në Hënë në vitin 2023. Agjencia hapësinore planifikon të dërgojë roverin VIPER, për të eksploruar polin hënor të jugut.

VIPER do të jetë roveri i parë me fenerë në Hënë, duke e ndihmuar atë të eksplorojë rajone të satelitit tonë natyror që kanë qenë në errësirë ​​për miliarda vjet.

Mjeti, që ka madhësinë e një karroje golfi, do të kalojë tre ditë hënore në sipërfaqe, ose rreth 100 ditë Tokë, duke eksploruar terrenin dhe temperaturat e panjohura.

Imazhi i roverit VIPER të NASA-s për të eksploruar Hënën

Të dhënat nga VIPER kanë potencialin për të ndihmuar shkencëtarët në përcaktimin e vendeve të sakta dhe përqendrimeve të akullit,” tha drejtori i NASA-s, Lori Glaze.

Sapo të hyjë në Hënë, roveri do të eksplorojë krateret hënore duke përdorur një grup të specializuar rrotash dhe sistemin e pezullimit për të mbuluar një shumëllojshmëri të pjerrësive dhe llojeve të tokës”, shpjegoi NASA.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ashtu si shumë ilaçe të tjera, vaksina e koronavirusit SARS-CoV-2…