NASA parashikon se një asteroid gjigant mund të godasë Tokën për 159 vjet

21 shtator 2023 | 22:42

Shkencëtarët e NASA-s thonë se ka një shans që një asteroid i madh i quajtur Bennu mund të godasë Tokën për 159 vjet.

Ata e kanë vëzhguar Bennu që nga viti 1999 dhe ai i afrohet Tokës çdo gjashtë vjet. Në shtator 2025, Bennu mund të kalojë nëpër një zonë të veçantë të hapësirës që do ta bënte atë të përplasej në Tokë më vonë, në vitin 2182.

Nëse ndodh, mund të jetë super shkatërrues, duke qenë i barabartë me 22 bomba atomike.

NASA dërgoi një satelit në Bennu, i cili mblodhi gurë dhe papastërti në vitin 2020. Anija kozmike do t’i sjellë ato mostra përsëri në Tokë të dielën.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Presidenti amerikan, Joe Biden, dhe ai ukrainas, Volodymyr Zelensky, janë…