NATO thotë se mbi 300 mijë trupa janë në gatishmëri të lartë

13 qershor 2024 | 15:39

Vendet e NATO-s e kanë “tejkaluar me lehtësi” objektivin e vendosjes së 300 mijë trupave në gatishmëri të lartë derisa aleanca përballet me kërcënimin nga Rusia, ka thënë të enjten një zyrtar i lartë i aleancës.

Udhëheqësit e NATO-s janë pajtuar në vazhdën e pushtimit të Ukrainës nga Moska që ka nisur në vitin 2022, për të rritur masivisht numrin e forcave që komandantët e aleancës mund të vendosin brenda 30 ditësh.

“Ofertat në tryezë nga aleatët tejkalojnë 300 mijë që kemi vendosur”.

“Këto janë forca që aleatët na kanë thënë: Ata janë në dispozicion për ju që tani në atë nivel gatishmërie”, ka thënë zyrtari në kushte anonimiteti.

Shtytja për të pasur më shumë trupa në gatishmëri për t’u përgjigjur shpejt, është pjesë e një rishikimi më të gjerë të planeve të NATO-s për të shmangur çdo sulm të mundshëm rus, që u nënshkrua në një samit vitin e kaluar.

Këto plane paraqiten për herë të parë që nga fundi i Luftës së Ftohtë se çfarë do të pritej të bënte secili anëtar i aleancës së udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, në rast të një pushtimi nga Moska.

Komandantët e NATO-s aktualisht po përpiqen të sigurohen që kanë aftësitë për të ekzekutuar ato plane nëse është e nevojshme.

Por aleanca përballet me mangësi në armatimet kryesore, si mbrojtja ajrore dhe raketat me rreze më të gjatë.

“Ka gjëra që ne nuk na mjaftojnë si aleancë për momentin dhe duhet t’i trajtojmë”, ka thënë zyrtari. /REL

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) ka njoftuar për vdekjen e…