Në këto dy shtete kurrë s’mund të blini Coca-Cola, mësojeni arsyen

27 nëntor 08:24

Koreja e Veriut dhe Kuba janë vendet e vetme që nuk shesin “Coca-Cola”.

Sipas “BBC”, arsyeja është se këto shtete janë nën embargo tregtare afatgjata të ShBA-së, ndërsa në Kinë gjen “Cola” në shishe që mban etiketë kineze. Megjithatë, nuk është e vështirë të gjesh në kryeqytetin relativisht të pasur të Koresë së Veriut, Pyongyang.

Është shitur në dyqane ushqimore të pasura që i shërbejnë elitës së kryeqytetit dhe një numri në rritje të banorëve të klasës së mesme.

Shishja e saj 1.25 litërshe ka të njëjtën formë “Cola”, etiketën e kuqe dhe të bardhë, kapakun e kuq dallues. Por në vend të karaktereve të zakonshme fonetike kinezë për Coca-Cola, ajo ka: “Pije e gazuar e ëmbël me aromë kakao”, e shkruar në etiketën e saj me shkronja të verdha koreane.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Hysnia, i njohur si “Mbreti Gjk”, ka bërë një tjetër…