Në ShBA kundërshtohet plani për nderimin e pilotëve sovjetikë

25 mars 12:54

Në një qytet të Karolinës Veriore është anuluar plani për vendosjen e një monumenti në shenjë nderimi për pilotët sovjetikë të Luftës së Dytë Botërore.

Ministria e Mbrojtjes në Rusi është duke synuar vendosjen e monumentit 25 tonësh në qytetin Elizabetë, i cili gjendet afër selisë së misionit sekret të Luftës së Dytë Botërore të ashtuquajtur “Projekti Zebra”.

Në këtë projekt kanë qenë pjesëmarrës qindra pilotë sovjetë në të cilin janë trajtuar forcat amerikane dhe ato sovjetike kur kanë qenë aleate në luftën e tyre kundër nazistëve.

Mirëpo qyteti ka votuar kundër një memorandumi mirëkuptimi i cili ishte nënshkruar më herët, duke thënë se ky hap është marrë për shkak të konflikteve në mes të dy shteteve.

“E kuptoj ky është gjest nderimi për heronjtë e Luftës së Dytë Botërore dhe ne kemi amerikanë që kanë luftuar në këtë kohë që janë varrosur në Rusi. Mirëpo koha ka qenë ndryshe atëherë”, ka thënë anëtarja e këshillit, Anita Hummer.

Këshilli paraprak i qytetit ka miratuar vitin e kaluar në mënyrë unanime vendosjen e monumentit.

Mirëpo këshilli i ri ka refuzuar një gjë të tillë.

“Ne jemi në luftë me Rusinë. Ne jemi duke u përballur me luftë kibernetike. Ata kanë ndërhyrë në zgjedhjet tona”, ka thënë një banore që është deklaruar kundër planit për vendosjen e monumentit.

Në projektin Zebra që ishte informacion i klasifikuar deri më 2013, janë trajnuar rreth 300 pilotë sovjetikë në kuadër të misionit për të gjetur dhe bombarduar nëndetëset gjermane. (Rel)

Fjalët Kyçe:

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Nga Musa Sabedini Evropa i ka borxh Kosovës dhe popullit…