Nexhmije Pagarusha sot mbush 86 vjet

07 maj 10:24

Këngëtarja e madhe shqiptare, Nexhmije Pagarusha, sot mbush 86 vjet.

Ikona e muzikës shqiptare njihet si këngëtare që asnjëherë nuk i tejkaloi vlerat muzikore.

Me rastin e 86 vjetorit të saj, Ambasada e Shqipërisë do të organizojë një ngjarje festive, me pjesëmarrjen e këngëtarëve nga Kosova dhe Shqipëria, të cilët do të këndojnë këngë nga repertori i saj.

Pagarusha ka përfunduar shkollën e muzikës në Beograd. Gjatë gjithë karrierës së saj ka kënduar mbi 150 këngë, ndërsa kënga më e njohur e saj është “Baresha”, të cilën e ka kompozuar burri i saj Rexho Mulliqi

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kryeministri Ramush Haradinaj mëngjesin e sotëm ka takuar një nga…