Nga 14 dhjetori mund të aplikoni në Trust për tërheqje të 10 %

08 dhjetor 08:32

Qytetarët mund të nisin aplikimin për t’i tërhequr 10 për qind nga Trusti nga data 14 dhjetor ka njoftuar ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, në një intervistë për kallxo.com.

Ministrja e Financave ka thënë se aplikimi online për tërheqjen e 10-përqindëshit hapet më 14 dhjetor. “Bëhet fjalë për 639 mijë kontributdhënës dhe nuk ka pasur asnjë formë tjetër, jemi në kohën e pandemisë dhe është problematike me bë aplikimin fizik. Aplikimi hapet më 14 dhe çdo 15 ditë kryhen pagesat”, tha ajo.

U.d e presidentit  Vjosa Osmani, tashmë ka dekretuar Ligjin për rimëkëmbje ekonomike, i cili të premten u miratua në lexim të dytë në Kuvendin e Kosovës.

Përmes këtij Ligji mes të tjerash parashihet tërheqja e 10 për qind të kursimeve pensionale në Fondin e Kursimeve Pensionale të Kosovës (Trust).

Ndërsa Ligji u publikua në Gazetën Zyrtare.

Ligji në fjalë ishte proceduar nga Qeveria që nga vera, ndërkaq në lexim të parë ka arritur të miratohet pas gjashtë tentimeve. Kurse në lexim të dytë, më 11 nëntor, nuk kishte arritur që të niste seanca për votimin e tij për shkak të mungesës së kuorumit.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Për herë të parë pas nëntë vitesh, Cristiano Ronaldo dhe…