Nga e premtja, Izraeli zyrtarisht është tërhequr nga UNESCO

23 dhjetor 2017 | 12:31

Kryeministri Benjamin Netanjahu udhëzoi të premten të dërguarin e posaçëm të Izraelit në Organizatën Edukative, Shkencore dhe Kulturore të OKB (UNESCO) për të njoftuar zyrtarisht tërheqjen e saj nga organizata.

Sipas të përditshmes izraelite Yedioth Ahronoth, Netanyahu kërkoi nga Carmel Shama-Hacohen të dorëzojë një letër zyrtare të tërheqjes deri në fund të vitit.

Masa e Izraelit erdhi pasi Shtetet e Bashkuara më 12 tetor njoftuan UNESCO’n se do të dilte nga grupi, duke cituar “paragjykimet anti-izraelite” dhe arsyet financiare.

Në vitin 2016, UNESCO zyrtarisht miratoi një rezolutë që mohonte një lidhje hebraike në kompleksin Xhamia Al-Aqsa të Jerusalemit (Haram al-Sharif).

UNESCO u formua pas Luftës së Dytë Botërore, që synon përmirësimin e rrjedhës së informacionit nëpër kultura dhe është i njohur në të gjithë globin për programin e Trashëgimisë Botërore.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Një zjarr i madh ka shkatërruar më shumë se 700…