Nisen për në Kosovë të mbijetuarit e aksidentit tragjik në Kroaci

27 korrik 17:13

Qytetarët e Kosovës të cilët kanë mbijetuar nga aksidenti tragjik në Kroaci janë nisur për tu kthyer në atdhe.

Medium kroat “24sata” ka publikuar pamje nga nisja e të mbijetuarve për në Kosovë.

Ndërkohë gjatë ditës, ministri i Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës, Xhelal Sveçla, ka thënë se udhëtarët që kanë shpëtuar nga aksidenti me autobus të dielën në Kroaci, do të kthehen në Kosovë me transport të linjës ajrore, të martën, pas orës 22:00.

Trupat e pajetë pritet të kthehen në Kosovë me transport rrugor.

Si pasojë e aksidentit kanë vdekur 10 persona, ndërsa 45 kanë kërkuar trajtim mjekësor.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka thënë sot se 15 persona po vazhdojnë të marrin trajtim shëndetësorë në spital, ndërsa 26 janë liruar dhe do të kthehen në Kosovë. Një  person është në gjendje më të rëndë shëndetësore.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Qeveria rajonale e rajonit Somali të Etiopisë të martën ka…