Nixha: Politika legalizoi ndërtimet ilegale dhe kaosin urbanistik

04 mars 16:47

Kaosi urbanistik i krijuar në qytetet e Kosovës, veçmas në kryeqytet, është shkaktuar nga politikat e gabuara të udhëheqësve të institucioneve lokale dhe qendrore që nga paslufta.

Kështu ka thënë në një intervistë për “Radion Evropa e Lirë”, arkitekti, njëherësh kryetar i Asociacionit të Arkitektëve të Kosovës, Astrit Nixha.

Ai ka thënë se janë politikanët ata të cilat kanë sjellë ligje e rregullore që në një formë, sipas tij kanë legalizuar ndërtimet pa leje dhe kaosin urbanistik. Megjithatë, ai ka theksuar se për të gjitha këto parregullsi urbanistike, ka zgjidhje nëse do të kishte vullnet.

Linku i plotë i intervistës: https://www.evropaelire.org/a/astrit-nixha-kaosi-politika-legalizoi-ndertimet-ilegale/29077924.html

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Ministri i Drejtësisë (MD), Abelard Tahiri, ka thënë se institucionet…