Një delegacion nga Austria viziton komunën e Rahovecit

28 shtator 13:19

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka pritur në takim ambasadorin e Austrisë në Kosovës, Christoph Weidinger, kryetarin e Kuvendit të Austrisë së Ulët, Karl Wilfing, nënkryetarin Karl Moser dhe bashkëpunëtorët e tyre që ishin pjesë e këtij delegacioni.

Ambasadorit Weidinger dhe bashkëpunëtorëve të tij, kryetari Latifi u ka uruar mirëseardhje si dhe i ka falënderuar për mbështetjen që Austria i ka dhënë në vazhdimësi Kosovës.

“Gjithashtu, i njoftova për aktivitetet dhe planet e komunës së Rahovecit dhe shpreha gatishmërinë për thellimin e bashkëpunimit të ndërsjellë. Gjatë takimit bashkëbiseduam edhe për vlerat kulturore e turistike që ofron komuna jonë dhe për potencialet tona zhvillimore. Me theks të veçantë, bashkëbiseduam për mundësitë e vendosjes së urave të bashkëpunimit në të gjitha fushat, për të promovuar dhe shkëmbyer prodhimet tona bujqësore, në veçanti prodhimet e rrushit, verës, pemëve e perimeve”, ka bërë me dije Latifi.

Më pas kryetari Latifi dhe delegacioni nga Austria, vizituan verarinë “Bodrumi i Vjetër” me pronar Ruzhdi Haxhijaha, një shembull i mirë për ndërmarrësi dhe zhvillim biznesi në Rahovec dhe Kosovë.

Në fund të vizitës, kryetari Latifi ka falënderuar ambasadorin Weidinger dhe bashkëpunëtorët e tij dhe u pajtuan për gjetjen e mundësive të reja të bashkëpunimit, për të fuqizuar tutje marrëdhëniet ndërmjet Rahovecit dhe Landit të Austrisë së Ulët (Landtag von Niederösterreich).

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Mbrojtësi Gerard Pique mund ta largohet nga “Camp Nou” në…