Nuk ka oksigjen në spital, vdesin gjashtë pacientë në Jordani

15 mars 2021 | 13:44

Një numër protestash kanë shpërthyer nëpër shumë qytete të Jordanisë kundër kufizimeve të qeverisë për coronavirusin, një ditë pasi në një spital shtetëror, për shkak të mungesës së oksigjenit, ndërruan jetë të paktën gjashtë pacientë me COVID-19, sipas dëshmitarëve.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, qindra njerëz dolën në rrugë në kundërshtim me një shtetrrethim natën në qytetin verior të Irbid dhe disa qytete të tjera provinciale duke përfshirë një lagje në kryeqytet dhe qytetin e Kripës.

Protestuesit gjithashtu u mblodhën më në jug në qytetin Karak dhe qytetin port të Aqaba.

“Poshtë qeveria. Ne nuk kemi frikë nga coronavirusi”, kanë brohoritur qindra të rinj në Irbid ku zemërimi në skandalin e spitalit i kombinuar me zemërimin për kufizime më të rrepta që përfshijnë zgjatjen e një bllokimi policor natën për të ndaluar një rritje të madhe të infeksioneve të nxitura nga një variant më ngjitës i virusit.

Ndryshe, ekonomia e Jordanisë është goditur veçanërisht rëndë nga ndërprerjet që synojnë të përmbajnë virusin me papunësinë që rritet në një rekord prej 24% dhe thellimin e varfërisë.

Kjo edhe ka bërë tkurrjen e saj më të keqe në dekada, vitin e kaluar.

Demonstruesit që fajësuan qeverinë për përkeqësimin e kushteve ekonomike gjithashtu bënë thirrje për t’i dhënë fund ligjeve të emergjencës të miratuara në fillim të pandemisë vitin e kaluar të përdorura për të kufizuar të drejtat civile dhe politike.

Lajme të sponsorizuara

Të fundit
Kompania AstraZeneca ka njoftuar se nga analiza e të dhënave…